Lucie Dorazilová: Jak vytrvat ve cvičení ve všech fázích

text © 2015 Lucie Dorazilová / foto © archiv Lucie Dorazilové a pixabay.com

yoga-241609_1280Nejprve stručně

Proč vůbec cvičit? 

Jsme stvořeni k pohybu, abychom poznávali svět. Zdravý pohyb nás udržuje v kondici a zdravé, dodává nám energii a působí preventivně proti chorobám obecně.

Dynamická fáze a pohyb

V dynamické fázi máme spoustu energie, kterou chceme vydat, takže naše motivace k pohybu je přirozeně vysoká. Máme chuť začínat nové věci – nové sporty, nový režim (a proto je vhodné začít i se změnou návyků právě v této fázi). Máme víc chuť sportovat samy.

Ovulační fáze a pohyb

Ve fázi ovulační jsme trochu klidnější, línější – ženské – a chceme se setkávat s druhými lidmi. Vezměte kamarádku na lekci nebo na cvičení a netrapte se s tím, že jste kus hodiny prokecaly s trenérem. Hýbejte se „žensky“ – jděte si zatančit, vyzkoušejte akrojógu ve skupině, kde je sranda a nejde o výkony.

Kreativní fáze a pohyb

V této fázi nám mírně ubývá energie, ale jdeme víc do sebe. Můžou se vynořit vzorce, proč věci „vzdáváme“, proč nechceme cvičit apod. Proto: prozkoumat a především přijmout. V PM fázi jsme taky přirozeně k sobě kritičtější – takže se nedívat do zrcadla ani nestoupat na váhu.  Jít do přírody!

Menstruační fáze a pohyb

Menstruační fáze je fáze, kdy si máme dopřát odpočinek a meditovat. A se cvičením to taky nemusíme přehánět – vynechat cviky na bříško, dát si pauzu i v józe, dopřávat si spíš pohodlné polohy (motýlek). A hodně spát!

Jak vytrvat ve všech fázích?

Je třeba si najít motivaci, proč chci cvičit, a zjistit, co mě baví. Nejlepší motivace je cvičit, protože chci. Kašlat na výkon, nesrovnávat se s někým. Můžeme si najít cíl, pokud nám to pomáhá, ale pokud nás to spíš stresuje, tak nějaké mety a dávky vůbec neřešte!  Důležité je nebát se zkoušet nové věci („na to jsem moc stará, moc malá, moc inteligentní…“). Hledejte odborníky, kteří vám pomohou začít. A hledejte podporu i u svých blízkých – ale pokud pro vás a vaše snahy nemají moc pochopení, dělejte si svoje a moc to s nimi neřešte. Třeba se přidají později, až uvidí výsledky.


sandboarding-67663_1280Cvičit či necvičit – toť otázka vhodná i pro Hamleta. Vynechám všechny internetové diskuze a výsledky „úžasně platných výzkumů“, které nacházíme na iDnes i v jiných médiích, a povolám selský rozum: Naše těla byla stvořena k pohybu. Abychom poznávali, ochutnávali a objevovali svět. A faktem je, že pohybu máme dnes málo. Vše jsme si urychlili, zjednodušili a automatizovali, ale nenapadlo nás, že tělo neoblafneme. Takže jsme si technikou „vyrobili“ čas pro sebe, který v lepším případě vyplňujeme cvičením… Proč? Abychom byli v kondici, měli dostatek energie, zdraví a bránili se prevencí proti civilizačním chorobám, které před rozvojem „civilizace“ byly ojedinělé. Kocourkov? Možná, ale vývoj nezastavíš.

 

V dynamické fázi je skvělé začít

V dynamické fázi máme dostatek energie i chuť podnikat nové věci, a proto je výborné začít s novým pohybovým režimem, s novým cvičením, anebo vůbec začít cvičit. Většinou máme chuť být tak trochu samy, takže nám bude naprosto vyhovovat třeba rychlejší chůze nebo běh. Můžeme vyjet i na kolo nebo inline brusle, protože naše vytrvalost je také na výši.

Není na škodu pohyb a cvičení střídat. Základem je ovšem cvičení, které nás naučí správně držet tělo a zapojovat střed těla, ať už se jedná o jógu, pilates nebo Vnímej své tělo.

 

V ovulační fázi dejme hlavy (těla) dohromady

V ovulační fázi jsme Ženy a Bohyně. A jsme možná taky trochu línější a upovídanější, takže na cvičení přestáváme mít chuť. Navíc se cítíme krásné přesně takové, jaké jsme… Jsme sexy a nevidíme důvod, proč chodit v elasťákách, když nás čeká oblíbená kavárna, kam je přece třeba jít na podpatcích a v šatičkách a ke kafíčku si dát dortík…

Co ale s tím, když sportovat chceme? Zavolejte kamarádce, která sportuje už delší dobu, a zajděte si spolu na skupinovou lekci (skvělá může být zumba) nebo večer na taneček. Kafíčko si můžete dát posléze.

Dalším tipem může být jakákoliv pohybová aktivita, kde se nasmějete a nepůjde jen o výkon nebo spálené kalorie. Výborná je akrojóga (a nenechte se odradit vymazlenými pozicemi akrojógových nadšenců-kaskadérů na youtube), kde zažijete kopec legrace i pocit sounáležitosti a důvěry ve skupině většinou výborně naladěných lidí. Akro je pro každého, dobrý lektor umí přizpůsobit náplň lekce nebo semináře pro každou skupinku…

A abych nezapomněla – sex je nejvydatnější a nejpříjemnější cvičení, které příroda vymyslela.

 

Kreativní fázi přečkejme v přírodě

Uff – je tu PMS a čertíci sebekritiky, nenálady a temnoty v nás vystrkují růžky. Mám pro vás důležité upozornění: v kreativní fázi zamkněte nebo vyhoďte osobní váhu, přikryjte zrcadla a vykašlete se na to, co o vás říkají druzí (místo toho se mrkněte na 4 dohody Jardy Duška).

Před menstruací býváme trochu více (sebe)kritické a vytváříme si příběhy, které nás dokážou dostat pěkně dolů. Také nám ubývá energie a potřebujeme večer dřív do hajan. Pokud dáte na své tělo a budete trochu víc odpočívat, může to být skvělá doba na lehké introspektivní mrknutí dovnitř, proč vám na sobě vadí zrovna to, co řešíte už půl roku.  Proč chcete zhubnout (celých pět kilo), když to vůbec nepotřebujete a jste krásná taková, jaká jste?

Přirozeně se začínáme obracet pozorností dovnitř a některé naše vhledy mohou být nejen inspirující, ale hlavně nás mohou posunout trochu blíž ke spokojenosti, když zjistíme, co chceme v životě změnit. (To si můžeme zapsat a pak podrobněji promyslet ještě v menstruační fázi – a v další dynamické už hurá do akce!).

Když bude nejhůř, vyražte do přírody. Jen dýchejte, dívejte se kolem a za chvíli bude lépe.

 

Menstruační dobíjení baterek je nutné

První dny menstruace je nejlepší odpočívat. I jogínky si dávají prázdniny. Pokud cítíte chuť cvičit (pozor: je velký rozdíl mezi „cítit chuť“ a pocitem „měla bych“ nebo „musím“), pak je fajn vynechat cviky na bříško.

V této fázi potřebujeme dobít baterky, a pokud to dlouhodobě opomíjíme, tělo nám to dá brzy sežrat (ploužíme se potom cyklus-necyklus jako mátohy celý měsíc, máme PMS v podstatě pořád a často nás zastaví až nemoc…). I vrcholoví sportovci mívají tréninkový cyklus 3+1, tj. 3 týdny tréninku + 1 volný a regenerační.

 
lucie_dorazilova_sport

Co nám pomůže vytrvat obecně?

  • Odpovězme si upřímně, proč chceme cvičit (a klidně si to někam napišme a pověsme, ať to vidíme denně).
  • Cvičme, protože chceme – ne protože bychom měly, musíme, někdo nám říká, že…
  • Najděme si cíl, pokud to potřebujeme (a pokud ne, tak ho prostě nehledejme).
  • Nebojme se zkoušet nové věci (jestli jsme na to příliš staré, nemohoucí, inteligentní, malé, tlusté či hubené, zjistíme, až když TO vyzkoušíme…;-).
  • Rady a pomoc odborníků, kteří nám ukážou, jak začít, jak technicky správně cvičit apod. nám mnohé usnadní.
  • Obklopme se lidmi, kteří nás podporují, a s těmi, kteří nás chlácholí, odrazují a diví se, prostě tyto věci neřešme, i když jsou to naši milovaní a blízcí.
  • Neřešme výkon, ale soustřeďujme se na pocit ze cvičení.
  • Chvalme se, odměňujme a buďme si vědomy toho, že jsme dokonalé takové, jaké jsme.

Kam dále pro inspiraci?

  • Lucčin e-book Ploché bříško za 21 dní, zdarma ke stažení – trocha jednoduchých cviků, které lze cvičit doma 15 minut denně a za tři týdny vidíte výsledky!
  • Lucčiny blogové články. (Sofi: Doporučuju zejména ten poslední nazvaný „Běžecké paralely“, který je o tom, že občas se namočit prostě musíme;-)
  • Videa zdarma – stačí se jen zaregistrovat a videa jsou vám k dispozici. Neodradí vás délkou (jsou 5–10minutová) a nadchnou vás jednoduchostí a hlavně efektivností cviků.
  • A samozřejmě můžete Lucce psát, budete-li mít zájem o konzultaci nebo si s ní zacvičit: lucie.dorazilova@vnimejsvetelo.cz

Lucie DorazilováKdo je Lucie Dorazilová (Komrsková)?

Bývalá česká reprezentantka ve skoku dalekém, několikanásobná mistryně ČR v dálce a sprinterských štafetách. Nadšená obdivovatelka života, která (se) ráda učí. Optimistická žena, manželka i máma. Vede své klienty ke Vnímání svého těla, pomáhá jim zbavit se bolestí (nejen) zad a cítit se lépe pomocí skupinových i individuálních lekcí, workshopů a kurzů. Motivuje a inspiruje ostatní ke zdravému způsobu života a je vděčná za možnost poznávat nové, úžasné lidi na své cestě.

 

ŽIJTE (s) CYKLEM A HOLDUJTE SPORTU!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje