Lenka Jedličková a Michal Šťastný: Jak vnímá cykličnost žena a muž

Lenka Jedličková (le-na.cz) a Michal Šťastný

Jak cykličnost vnímá žena?

Jsem přecitlivělá. Nebo aspoň tak se mi to dneska jeví. Rozhazuje mě každá hloupost. Utrhuju se na syna za to, jak se mnou mluví. Dostává se mi ovšem odpovědi: „A proč se mnou tak mluvíš ty, když se ti to nelíbí?!“ No, chlapče, protože jsem v premenstruační fázi. Ale to pochopíš, až budeš starší a budeš mít přítelkyni. Nebo kolegyni v práci. Teda doufám, že to pochopíš.
Proč ženy někdy křičí na děti?

Ono je totiž těžké chápat ženskou cykličnost z pohledu ženy, natož pak muže. Ale blýská se na lepší časy. Téma už to není zdaleka tak tabu a už i kdejaký muž ví, že není jen fáze menstruační, ale ještě tři další, takže žena je zkrátka čtyřfázová. Napadá mě, kolikafázový je asi muž. Taky přece dokáže být někdy milý a jindy protivný, někdy je pilný a jindy zase líný… No, nechme to raději být. :-)

Jsem sice přecitlivělá, ale jsem taky tvořivá. Dneska jsem například vytvořila sklenici s různými semínky, abych si do ranní kaše nemusela dávat zvlášť semínka slunečnicová, chia semínka, konopná semínka, sezamová semínka a lněná semínka. Teď už je mám promíchaná všechna hezky pohromadě v jedné sklenici a ještě jsem ji kreativně popsala. No a když už jsem hledala ve sklepě tu správnou sklenici, rovnou jsem je všechny protřídila. Mám totiž taky chuť uklízet – a tak to i dělám. Asi proto, abych v následující fázi mohla jenom odpočívat a musela se dívat na nepořádek kolem sebe.

Vtipné. Píšu tento článek a dostávám se do menstruační fáze. Nejen pomocí písmenek, ale i fyzicky. Tak jo. Konec skvělých nápadů, konec výborné intuice, konec uklízení. Nastává stav meditativní mysli a odpočinku. Čeká mě teď období únavy. Těším se, že budu zalezlá doma, žádné velké aktivity. Tahle fáze je super, protože v ní můžu nechat odejít vše staré a nepotřebné. A dopřeju svému tělu dostatek odpočinku, aby nabralo nových sil a bylo připravené na fázi dynamickou.

V dynamické fázi jsou ženy sebevědomé

V této fázi budu zase akční neboli – jak název napovídá – dynamická žena. Už mám vyzkoušené, že to je čas, kdy přemýšlím a chovám se téměř jako muž. Čili že jednám hodně racionálně a logicky. Stoupne mi (konečně!) sebevědomí. A taky asi zase budu dost netrpělivá. Budu chtít pracovat, což ale neznamená, že s vařečkou u plotny.

Vaření si totiž budu užívat až v té další fázi, ovulační. To mívám hodně pečovatelské sklony, ať už směrem k dětem nebo sobě. A v téhle fázi se i ráda se dívám po chlapech a sleduju, jak oni pokukují po mně. Jsem v plné ženskosti. Plodná. A celkově jsem nejvíc v pohodě. Sama se sebou i s ostatními.

Tak nějak vnímám svou cykličnost… Trvalo mi dlouhou dobu, než jsem se v tom sama zorientovala. Nemáme to my ženy jednoduché. A co potom teprve muži? Jak se oni mají naučit v nás číst a rozumět nám? Dneska už můžu říct, že to není tak složité. Stačí jen trochu trpělivosti a pochopení. A vzájemný vztah mezi mužem a ženou se může dostat do úplně jiné roviny.

Jak to ale skutečně vidí muži? Jak mě vidí můj muž?

 

Jak cykličnost vnímá muž?

Jak vnímají ženskou cykličnost muži?

O ženských cyklech jsem se poprvé dozvěděl až ve svých čtyřiceti letech. Konečně jsem měl před sebou černé na bílém nejen to, že žena nějaké cykly má, ale hlavně skutečnosti, které tyto cykly provázejí.

Dočítal jsem se, že v některé dny je lepší jít partnerce z cesty a nečekat, že bude laskavou a milující ženou. To proto, že se právě nachází v předmenstruační fázi a víc než já ji zajímá vysavač a pračka. Začínal jsem chápat, že v dynamické fázi čekám v posteli na společné chvíle marně, neboť moje milá sedí o patro níž u notebooku a pracuje bez ohledu na čas. A kdy jí mám přinést snídani do postele, nechat ji celý den spát a jít s dětmi někam za zábavou, bylo jasné hned. V ovulační fázi jsem měl někdy dojem, že strach z rozšíření rodiny o další dítě je větší než vše ostatní dohromady. Skoro jako by nebylo období, kdy je žena normální milující a vyrovnanou partnerkou.

Ano, první měsíce našeho vztahu byly hodně náročné, abych si přivykl a pochopil, co příroda ženám připravila. Každá žena navíc své cykly a fáze prožívá trochu jinak. Některá prochází jen mírnými změnami, zatímco s druhou to „háže ode zdi ke zdi“ – což je zrovna případ mé partnerky. ;-)

Teď mi stačí po příchodu domů deset minut na to, abych věděl, v jaké fázi se moje partnerka zrovna nachází. Postupem času jsem se naučil jí rozumět, vnímat její fáze a přizpůsobovat tomu i denní režim, mé chování k ní a dokonce i témata k rozhovoru. Vypozoroval jsem taky, že ač je velmi chytrá, ne vždy má smysl s ní něco probírat. ;-)

A když jsem to všechno takhle hezky vypozoroval a pochopil, říkal jsem si, že u nás teď zavládne harmonie, že jí rozumím. Jak bláhový jsem byl! Lze vůbec ženě rozumět, navíc když často své fáze nedodržuje? Uklízí ve dnech, kdy má být v nejvíc partnerské fázi, na vandr s batohem jde v čase, kdy má odpočívat a sbírat síly, a chce řešit životní rozhodnutí tehdy, když na to nemá energii.

Zní to, jako by nebylo žádné východisko, že? Ale je. Pro nás muže je výborné a přínosné, když chápeme ženské cykly a proměny ženy v jednotlivých fázích. Můžeme zvolit správný čas pro diskuzi, výlet či milování. Můžeme dát ženě lásku najevo i tím, že jí pomůžeme tehdy, když potřebuje. A také šetřit energii tehdy, když je jakákoliv snaha marná.

A chlapi někdy chtějí s kamarády do hospody

Nemělo by to být ale jen o tom, že my muži chápeme ženu a její potřeby, vycházející z jejích cyklů, a řídíme se jejími fázemi skoro víc než ona sama. Protože i my muži máme své potřeby, ač je neřídí stejná věc. A tím nemyslím jenom tu jednu potřebu, se kterou by nás možná většina čtenářek spojovala. I my chceme jít někdy s kamarády do hospody a doma mít připravenou rozestlanou postel. A jindy chceme v té posteli zůstat se ženou celý den. Někdy chceme po náročném pracovním dni teplou večeři a klid na knížku, jindy strávit čas s rodinou podle jejich potřeb nebo předělávat barák, aby byl zase o chlup lepší.

Zkrátka jak muži, tak ženy mají své potřeby a úkolem pro nás je nejenom pochopit potřeby své, ale snažit se pochopit i potřeby svého protějšku. My můžeme pomoci partnerce v těch jejích a ona může být stejně vstřícná k těm našim. Pak bude ve vztahu harmonie, respekt a naplněnost obou.

Není to nic těžkého, stačí chtít, neboť jak já často říkám: „Kde je vůle, tam je cesta.“

(Lenka dodává: Vandr byl v prvních menstruačních dnech – které jako na potvoru přišly dříve – opravdu náročný, ale nechtěla jsem kazit radost dětem, které se na něj už těšily. ;-) )

 

Tahák pro muže – co dělat v jednotlivých fázích ženy

Dynamická fáze
– vezměte ji na výlet, podnikejte fyzické aktivity
– vyslechněte ji, když bude chtít mluvit o práci
– mluvte s ní na rovinu, jako chlap s chlapem
– neřešte, že nevaří a neuklízí
– uvařte za ni a můžete se rovnou postarat i o děti
– když sex, tak rychlovka ;-)

Ovulační fáze
– buďte s ní
– mluvte s ní
– chvalte ji
– užívejte si její péči, krásu a sex appeal
– buďte romantický
– milujte se, hodně, ale s ochranou;-)

Premenstruační fáze
– jděte spolu na procházku
– nechte ji uklízet, tvořit i odpočívat
– neberte si její řeči ani chování osobně
– neřešte zásadní témata, nehádejte se
– dopřejte jí prostor a čas o samotě
– nenuťte ji do sexu, pokud nechce

Menstruační fáze
– vezměte si na starost děti a nechte ji odpočívat
– nenuťte ji k aktivitě a výkonu
– přineste jí snídani do postele, uvařte oběd nebo večeři
– nevyčítejte jí, že nic nedělá
– ujišťujte ji, že odpočívat je v pořádku
– pokud se chce s vámi milovat, nebraňte se tomu
 

Zdroj: krom osobních zkušeností autorů například
kniha Návod na ženy a cyklický magnet pro muže:

vše pro šťastné partnerství: kniha Návod na ženyvše pro šťastné partnerství: cyklický magnet na ledničku
 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje