Katka Kadlecová & Štěpánka Peštová: Jak vysadit hormonální antikoncepci

text © 2016 Kateřina Kadlecová Makrlíková a Štěpánka Peštová / foto © pixabay.com a archivy Katky a Štěpánky

medications-342464_1280

Hned zkraje je třeba uvést, že nikdo nemůže s jistotou říct, jak budete na vysazení HA reagovat zrovna vy. Přesto ale lze nastínit, co se nejspíš ve vašem těle bude dít, a alespoň pár základních tipů, jak si případně pomoci.

Dokud jste brala HA, neprobíhal ve vašem těle žádný reprodukční cyklus. Neovulovala jste, ani nemenstruovala, pravidelné měsíční krvácení bylo pouhým uměle naprogramovaným krvácením ze spádu, ale nedocházelo k uvolňování vajíčka ani k obnově děložní sliznice. Estrogen, který jste pro svůj život potřebovala, jste dostala v hormonálním preparátu a vaše tělo nemuselo vytvářet svůj vlastní. Proto můžete HA vysadit kdykoli. Obava, že si „rozházíte cyklus“, není opodstatněná, stejně žádný nemáte.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: V žádném případě ale svévolně nevysazujte a znovu libovolně nezačínejte s HA!!! Brát HA měsíc, pak dva ne, protože partner zrovna odjel, a pak zase ano, je blbost, která vás může vážně ohrozit na zdraví!!!

Podle toho, jak dlouho jste HA užívala a jak máte odolný organismus, vaše tělo buď zapomnělo, jak estrogen tvořit, nebo to sice umí, ale nezná míru, nebo se bez problémů vrátí do normálu. Úprava hladiny hormonů po vysazení HA může trvat 2 měsíce, ale také 1-2 roky v závislosti na tom, jak dlouho jste HA užívala. Jestli nepatříte do šťastné skupiny žen, kterým syntéza estrogenu okamžitě naskočila, ještě nezoufejte. S největší pravděpodobností se do normálu opět dostanete, i když to třeba bude trvat déle.

Zaprvé je třeba si připustit, že různé ženy mají různě dlouhé cykly. 28 dní je takový ten +- průměr, asi jako když průměrný člověk měří 170 cm a váží 60 kg. Většina lidí to má ale trochu jinak, někdo je blíž průměru, někdo trochu dál, ale to je v pořádku. A u menstruačního cyklu to platí stejně, 35 nebo 40 dní dlouhý cyklus není nic netypického ani hrozného.

Protože HA zvýšeně zatěžuje játra, můžete je hned po vysazení očistit a podpořit přírodními prostředky – např. čajem nebo olejem z ostropestřce mariánského, lihovými gemmoterapeutickými preparáty (bříza nebo buk), lístky pampelišek nebo jakýmkoli jiným způsobem, který vám bude vyhovovat. Vybírejte intuitivně.

Může se stát, že začnete pociťovat tlak v podbřišku či v prsech, něco jako premenstruační tenzi, začnou se vám zvýšeně mastit vlasy a kůže a naskáče vám akné. Z toho lze usoudit, že vaše tělo má problém s vybalancováním hladiny hormonů, což se někdy stává i u žen, které HA neberou. V tu chvíli lze začít usměrňovat tvorbu vlastního estrogenu pomocí přírodních preparátů – např. bioinformačního přípravku Estrozin (najdete na e-shopu pesarshop.cz), pupalkovým olejem, který seženete v prodejnách zdravé výživy, hormonální jógou nebo kombinací těchto metod.

Pakliže přírodní způsoby nezabírají, doporučujeme vyhledat svého ošetřujícího lékaře, který vás vyšetří, zjistí hladinu všech hormonů, tloušťku děložní sliznice a další hodnoty, podle kterých usoudí, zda je potřeba jen vyčkat či zasáhnout terapeuticky a jak.


MUDr. Štěpánka Peštová

stepanka-pestova width=
(*1971), absolventka 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy se státní zkouškou z gynekologie a atestací z neurologie, propagátorka nehormonální antikoncepce a zdravého sexuálního života. Je vdaná, má dvě děti, je uživatelkou FemCapu a Cayi.

Poradnu při pesarshop.cz (původně pesar.unas.cz) vede již šestým rokem, za tu dobu zodpověděla více než 500 dotazů a spolupodílela se na řadě populárně naučných článků a konferenčních příspěvků – 44. konference Sekce gynekologie dětí a dospívajících České gynekologicko-porodnické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně, 20. kongres k sexuální výchově v České republice pořádaný Společností pro plánování rodiny a sexuální výchovu, Sexuologickou společností ČLK JEP a Ústavem sociální práce Univerzity Hradec Králové. Věnuje se individuálním odborným konzultacím i skupinovým lékařským seminářům (spolupracující lékaři, VFN U Apolináře).

 
Ing. Kateřina Kadlecová Makrlíková


(*1980), absolventka obecné biologie a agroekologie, překladatelka a propagátorka nehormonální antikoncepce. V Pesarshopu se stará o běžnou agendu, FB stránky a zpracovává odborné příspěvky. Je vdaná, má dvě děti a je uživatelkou FemCapu.

Je členkou Evropské společnosti pro kontracepci (ESC) a Národní kampaně pro prevenci nechtěných těhotenství (USA). S e-posterem se zúčastnila mezinárodní konference Evropské společnosti pro kontracepci v květnu 2014 v Lisabonu. Napsala a spolupodílela se na řadě populárně naučných článků a konferenčních příspěvků – 44. konference Sekce gynekologie dětí a dospívajících České gynekologicko-porodnické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně, 20. kongres k sexuální výchově v České republice pořádaný Společností pro plánování rodiny a sexuální výchovu, Sexuologickou společností ČLK JEP a Ústavem sociální práce Univerzity Hradec Králové a na skupinovém lékařském semináři VFN U Apolináře.

Více informací najdete také na webu www.pesarshop.cz.

 

ŽIJTE (s) CYKLEM A S PŘIROZENOU ANTIKONCEPCÍ!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje