Kateřina Dvořáková (Kučírková): Menstruace? Ta je zbytečná!

text a foto © 2014 Kateřina Dvořáková (Kučírková)

Slyším to už asi popáté tento měsíc. Bavím se s kamarádkou na hřišti a ta mi vypráví svůj zážitek z gynekologické ordinace. Gynekolog jí nabízel hormonální tělísko, které ji „zbaví“ menstruace. Přišlo jí to divné a nechala si zavést jiné. Dozvěděla se, že menstruace je zbytečná a není potřeba se s ní otravovat. Ženy v 18. století prý taky nemenstruovaly, v sedmnácti otěhotněly a pak už jen kojily a rodily… AHA! Chápete to?!

To už je pátá žena, co mi to vypráví. Dost mě to štve. Jak tohle může říkat zrovna gynekolog? Takové argumenty.

menstruace_je_zbytecnaNECHÁPU.

Pravděpodobně je teď akce na tělíska a je potřeba jich co nejvíc „prodat“. Jak ale může gynekolog-muž něco říkat o menstruaci a porodu, když sám nikdy nerodil a nemenstruoval? My k němu jdeme s důvěrou a otevíráme se a pouštíme ho k sobě.

Nejspíš bychom si my ženy měly myslet, že jsme divné, protože menstruaci máme, a že jsme nemocné, protože naše menstruační krev je zářivě rudá, a ne modrá jako v televizi.

Ano, i pro mě někdy byla menstruace stresující a otravná (a dokonce to bylo dost často). Nikdo mi neřekl a nikdo mě nepřipravil na to, že se první menstruací proměním z dívky v ženu. Nikdo mne mezi ženy nepřivítal a neřekl o tom vzácném daru. Spíše mi nabídli ibalgin – anebo antikoncepci –, ať se toho raději hned zbavím.

Věřila jsem ostatním, že je to otrava a zlo. Nevěděla jsem, co to pro mne znamená. Ale tam někde uvnitř, pod vnějším náporem dogmat a vnucených názorů, jsem cítila, že to ke mně patří a že to má svůj účel.

Naštěstí přišla změna. Koupila jsem si menstruační kalíšek – po tom, co o něm básnila moje kamarádka, která se vrátila z Anglie, odkud si ten zázrak přivezla. Jako mávnutím čarovného proutku stres z menstruace zmizel. Všechna stará omezení a názory padly. S kalíškem jsem začala cítit svobodná i při menstruaci. S kalíškem se cítím dobře a můžu dělat všechno jako v jiné dny. Kalíšek není vůbec cítit a snadno na něj zapomenu. Cítím se čistá a svěží – i když mám své dny…

Druhá změna na sebe nenechala dlouho čekat. Přišlo UVĚDOMĚNÍ. Uvědomění, že menstruace je moje součást. Prostě mě provází a bude provázet cca 35 let mého života a já jsem ráda. Menstruace mi dává dar. DAR ŽIVOTA. S menstruací přichází k dívce dar života a ona se stává ženou. Menstruační krev byla vždy uctívána a používána při obřadech hojnosti.

Kalíšky LUNAcupMenstruace nás dělá plodnou. Antikoncepce z nás dělá neustále těhotnou. Naše tělo je uměle těhotné, v jiném stavu. Proč se nás společnost snaží udržet stále těhotné? Je to jednoduché. Jsme lépe ovladatelné, zranitelné, citlivé a chceme bezpečí, jsme poddajné. Když jsme v jiném stavu, nemůžeme být ve své síle. Být živé, vášnivé, bláznivé, emocionální, tvořící, kritické, silné a někdy i ničící a bojující za svůj svobodný život.


Menstruační krev je naše síla. Je to dar. Nenechme si vzít svou sílu!


Menstruace nám dává vnitřní sílu. Pomáhá nám zbavovat se starého a nefunkčního, mít hluboké vhledy a najít vnitřní klid. Díky ní se zbavujeme fyzických i psychických nečistot. Je to očistný proces. S menstruací přichází fyzická únava – proto, abychom poslouchaly svoje tělo a ponořily se do sebe.

Já celý den věnuji jen sobě. Jsem sama a klidně celý den ležím v posteli, čtu si nebo jen rozjímám či medituji. Kdo by se netěšil na jeden den jenom pro sebe? :o)

Takže až příště půjdu na gynekologii já a budou se mi tam snažit prodat antikoncepci a tělíska s tím, že menstruace je zbytečná, jsem připravena. Pane doktore, když menstruace je zbytečná, tak je zbytečné mít ejakulaci a sperma (dar života u muže). Myslím, že by se hodila vasektomie…

Já si rozhodně ponechám svou menstruaci a ovulaci a svobodu být sama sebou.

Kateřina, lunacup.eu

 

ŽIJTE (s) CYKLEM A NA ŽENSKÉ VLNĚ!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

1 Komentář

  • Janinka Ja-Ga

    Odpověď Odpovědět Pátek - 5. prosince, 2014

    když mi bylo něco málo přes třicet gynekolog mi nabízel podvázání vaječníků, že prý se zbavím menses a anrtikoncepci tím taky vyřešíme, dneska je mi o tři děti víc a dumám, o čem to ten chlap vlastně mluvil :) a mmch. menstruační kalíšek je báječná věc :)

Napište komentář

* Povinné údaje