Kam mizí cyklické ženy?

Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz

„Sofi, vy o tom tak hezky vyprávíte, ale já žádný cyklus asi ani nemám. Mám pocit, jako bych byla pořád v premenstruační fázi…“

Jak často takovou větu na svých kurzech slýchám. A troufám si říci, že čím dál častěji… A navíc – i sama někdy vím, o čem tyto ženy mluví.

Kde je příčina toho, že mizí cyklické ženy? Nebo přesněji: že ženám mizí jejich cykličnost, jejich jedinečné projevy každé z fází?

Troufám si říci, že nejzásadnější příčinou tohoto stavu je vyčerpanost organismu způsobená dlouhodobou vysokou zátěží a stresem:

model-600225_640

Jedna z věcí, kterou se na kurzech snažím nejvíc zdůraznit, je, že ženy by měly ve své menstruační fázi odpočívat. Menstruační fázi si můžete představit jako zimu, kdy příroda odpočívá a sbírá síly na další rok. Přesně tak sbírá žena sílu na další cyklus. Jenže – my už dneska moc nerespektujeme roční období – svítíme si dlouho do noci, ponocujeme a neodpočíváme, anebo rovnou odjedeme někam do tepla a jsme akční jako na jaře nebo v létě.

Jenže náš organismus je naprogramovaný trošku jinak a tento odpočinek potřebuje. (A to se netýká jen žen!)

Dám vám ještě jeden příklad, který je ještě zřejmější – menstruační fáze je jako noc. A když nespíte jednu noc a druhou noc a třetí noc – tak jste prostě chodící zombie a ne normální člověk. Nefungujete. Není vám dobře, jste náchylní k onemocnění, nevnímáte svět úplně naplno, třesou se vám ruce a nohy a motá hlava, je vám zima, máte pořád hlad, nedaří se vám soustředit a myslet…

A to je přesně ten důvod, proč by měly ženy v menstruační fázi odpočívat. Ony nejsou zombie třeba hned ten další cyklus. Ale když to tak dělají několik let, hrají si na matky údernice a dokonalé pracovnice, které nedají ani na okamžik najevo, že nemůžou, ani doma, ani v práci, tak pak se začne projevovat něco jako PMS (premenstruační syndrom s jeho bolestmi všeho druhu a výkyvy psychiky), stejně jako globální únava ve všech fázích měsíce. Premenstruační fáze pak netrvá několik dní v měsíci, ale rovnou celý měsíc. Au au!

people-1031169_640

A k tomu se přidává stres moderního světa. Co všechno chceme v životě každý den zvládnout? Jaké informace se snažíme zpracovávat? Jaké všechny informace na nás ze všech stran útočí? Jaké „povinnosti“ v životě neustále máme? Tak jako tak je toho ve skutečnosti každý den mnohem víc, než opravdu náš organismus dokáže dlouhodobě unášet. Naše informační doba je tak rychlá, že ji nestíháme…

Tento nápor možná dokážeme ve dvaceti, v jednadvaceti, ve dvaadvaceti – ale znám lidi, na které syndrom vyhoření přišel už ve čtyřiadvaceti letech. Není to trochu brzo na takovou chorobu?

My si totiž saháme do svých vnitřních rezerv, které se na začátku tváří jako nevyčerpatelné, ale nejsou. Jsou omezené, zejména pokud se nesnažíme je znovu doplňovat. Jen to déle trvá, než se začnou vyčerpávat, dost dlouho na to, abychom měli tendenci to přehlížet…

A tak vás prosím. Pokud máte pocit, že máte PM fázi celý měsíc – začněte víc odpočívat. Zbavte se všech zbytečných falešných povinností. Přestaňte se trápit a stresovat, jak jen to dokážete. Přestaňte na sebe tlačit a snažit se být dokonalé. Hoďte se do své

pohodové ženské, která má na všechno klid a čas a ví, že její podstatou je bytí a plynutí, ne neustálá akce a výkon.

Choďte ven, choďte bosé a dobíjejte baterky i od sluníčka. Milujte se se svým mužem každý den a hrajte si se svými dětmi, kdykoli vás o to poprosí. Pečujte o svoje tělo a dopřávejte si masáže, tanec a pohyb. Dělejte cokoli, co vám pomůže dobít energii a posílit tělo i duši. A hlavně – dopřávejte si mnohem víc odpočinku na konci své premenstruační fáze a ve své fázi menstruační.

A pak vám můžu garantovat, že váš cyklus se k vám zase vrátí. Protože u vás bude mít svoje místo…

 

PS: A pokud chcete svůj cyklus důkladně poznat, velmi detailně po jednotlivých dnech ho popisuje kniha Cyklická žena, kterou doplňuje jedinečný nástroj, díky němuž můžete zkoumat svůj vlastní a jedinečný cyklus den za dnem a srovnávat ho měsíc za měsícem, a to je Cyklická mapa.

cyklicka_mapacz_cover2_mala

 

Skočte si pro ně na náš cyklický e-shop!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

0 Komentářů

  • Miloslav

    Odpověď Odpovědět Středa - 26. října, 2016

    Vidím kolem sebe málo cyklických, vědomých žen. Nejsou poznat,chovají se jako ostatní ženy. jsou aktivní, usměvavé, plné života a sebevědomé… všechno zvládnou sami, jsou pořád v kalupu, málo si říkají o pomoc, málo si říkají o uplatnění svého ženského práva… Jsou prostě pořád v pohodě a nemají odvahu nebo možnost několik dní vypnout… Mají-li děti a rodinu, musí mít k tomu druhého, třeba partnera, co jí bude na blízku a bude ji respektovat v její cykličné přirozenosti. Sama to cyklická žena v rodině těžko dá.

Napište komentář

* Povinné údaje