Jana Bártíková: Hledáte práci svých snů? Využijte svůj cyklus!

text © 2015 Jana Bártíková / foto © archiv Jany Bártíkové

tisk_Jana_18Práce je naším sebevyjádřením. Jsme to, co děláme.

Práci věnujeme podstatnou část svého času, svého života. Naše spokojenost v práci ovlivňuje naši spokojenost a kvalitu v dalších oblastech (vztahy, zdraví, peníze). Je to významná součást našeho života.

Pokud nejsme v práci spokojené a naplněné, nejsme celistvé.

Přesto mnoho lidí (žen) setrvává v práci, která je nebaví, nenaplňuje, kde pracují za podmínek, které jim nevyhovují. 

Proč? Jsou za tím různá přesvědčení (jako například, že práce je nutnost a zábava je až po práci), strach, nízká sebedůvěra, nedostatek sebelásky nebo třeba jen to, že nevím, jak dobrou práci získat – to vše nám často brání opustit práci, která nás netěší, anebo se jen vůbec začít porozhlížet po nových možnostech.

Ale my můžeme dělat to, co chceme!

Možná kolem sebe v poslední době slyšíte, že pokud se chcete plně realizovat, máte opustit práci a začít podnikat. Ano, nepopírám, podnikání je nejvyšší možnou formou seberealizace.

Nicméně vy možná podnikat nechcete. Zatím – nebo vůbec. Znamená to snad, že jste odsouzeny k tomu dělat na věky něco, co nechcete?

Vůbec ne. Můžete zůstat zaměstnanci a přitom najít ve své práci radost a smysl.

Stačí jen vědět:

1. Co chcete dělat a proč.

2. Co všechno umíte a znáte. Jaká je vaše hodnota. Jakým přínosem v nové práci budete.

3. Jaký by měl být váš nový zaměstnavatel, váš nový šéf a kolegové. Jak se chcete v nové práci cítit a jaké chcete podmínky.

4. Jak ke své nové práci dojdete, jak ji získáte.

tisk_Jana_10Bylo mi něco přes 30 let, když jsem se rozhodla dát výpověď v práci, která mě už delší dobu vyčerpávala. Prostě pohár přetekl, stalo se pár věcí a já už tam nechtěla být. Můj šéf byl dost překvapený, když jsem mu na otázku, jakou jinou práci jsem si našla, odpověděla, že zatím žádnou. Rozhodla jsem se včera a ještě jsem s hledáním nezačala…

Nebyla jsem hazardér. Věděla jsem VŠE, co jsem vyjmenovala v předchozích čtyřech bodech. Než mi skončila výpovědní lhůta, měla jsem ji. Skvělou práci, super šéfovou, volnou ruku, obrovský prostor k seberealizaci, super podmínky.

Ne, nejsem výjimka, která měla jen štěstí. Prostě jsem si šla za tím, co jsem si přála.

Asi před rokem mě oslovila klientka Krista, že chce ode mě pomoci získat novou práci. Něco úplně jiného, než dělala doteď. 

Už delší dobu sní o práci ve farmacii. Její holčička měla vážné zdravotní problémy a Krista jí sháněla nejlepší léky, nejlepší lékaře… Pohybovala se čím dál více v prostředí, které pro ni bylo před tím neznámé a zjišťovala, jak se tady cítí dobře. Jak jí baví studovat informace o lécích, jednat s lékaři… Uvědomila si, že tohle chce dělat pořád.

Ale: nikdy před tím to nedělala (prodávala limonády, pracovala ve velkoobchodním řetězci). Neměla vzdělání ve farmacii, ba ani žádnou jinou vysokou školu (což je v tomto oboru na pováženou).

Jen věděla, co už dělat nechce a co dělat chce. Znala svoji hodnotu a věděla, co chce získat. Jediné, co nevěděla, JAK tu práci získat.

Pomohla jsem jí s tím.

Krista je dnes spokojená. Patří mezi nejlepší obchodníky s léky na předpis(!) ve farmaceutické firmě. Práce jí baví, Krista září…

Takže, záleží jen na vás, na vašem rozhodnutí…

A jako ženy máme ještě jednoho mocného pomocníka, který nám pomůže získat to, co chceme. I novou, lepší práci. Je to náš cyklus.

tisk_Jana_39Ještě donedávna jsem tenhle „benefit“ opomíjela. Ale potom, co jsem si přečtla knihu Cyklická žena, mi začaly docházet souvislosti. No jasně! Náš cyklus můžeme skvěle využít!

V první řadě si potřebujeme uvědomit, co vlastně chceme dělat a proč, jaké hodnotné poklady v sobě ukrýváme… Tyhle otázky si pokládejme v menstruační fázi, kdy jsme nejvíce napojené samy na sebe. 

Vyhraďte si na sebe čas a ptejte se samy sebe, svého srdce a poslouchejte. Odpovědi přijdou. Neodmítejte je, třebaže se vám budou vaše niterná přání zdát někdy nereálná… Jen si je zapište a nic víc. Hned v další fázi přijde čas na hledání cest a řešení.

Dynamická fáze – najednou vidíme všechno jasněji a snáz se nám hledají řešení. Jsme zacílené. Využijte toho a podívejte se na svá přání! Proměňte je v cíle a plány! Nakreslete si svoji mapu postupu k získání dobré práce. Co už máte a co potřebujete? Co z toho, co máte, použijete a co změníte? Jaké důležité milníky jsou na vaší cestě? Kdo vám pomůže? 

Svoji mapu si vylepte a zaznamenávejte si svůj postup.

Ovulační fáze je skvělá pro komunikaci s lidmi. Využijte ji hned dvojím způsobem:

Na počátku vaší cesty potřebujete navázat nové vztahy, nové kontakty. Obnovit nebo upevnit ty staré. Teď je ten nejlepší čas. Scházejte se, komunikujte s lidmi, kteří vám mohou na vaší cestě pomoci. Přeneste na ně svoje nadšení pro věc!

Později, kdy už budete naplno v procesu získávání dobré práce, je tato fáze ideální pro vaši sebeprezentaci na pohovorech. Pravda, ne vždy můžeme ovlivnit termín pohovoru. Ale pokud to bude možné…

Se svým potenciálním zaměstnavatelem se můžete sejít i jinak – oslovte v této fázi manažery firmy, pro kterou chcete pracovat. I když nikoho nehledají! Ukažte mu svou vnitřní motivaci a svůj potenciál!

tisk_Jana_52Kreativní fáze se hodí pro další část vaší cesty. V této době si můžete vytvořit skvělý životopis, profil na pracovním portále, na LinkedInu. Vymýšlejte, které firmy oslovíte přímo a nabídnete jim svůj potenciál. Dotáhněte do konce vše, co jste začaly.

I vy můžete dělat to, co vás baví. Stačí jen udělat první krok.

Začněte tím, že objevíte svoji hodnotu. Pomůže vám v tom můj nový e-book: Objevte v sobě svůj diamant (aneb jakou hodnotu v sobě ukrýváte?).

Je tady ke stažení zdarma.

Krásný den!

Jana Bártíková, průvodce na cestě k dobré práci

www.ziskamdobroupraci.cz

 

ŽIJTE (s) CYKLEM A DĚLEJTE TO, CO VÁS BAVÍ!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje