Jan Huntová: Zlaté rodičovské pravidlo

Text © Jan Huntová, článek v původním znění naleznete zde, publikováno se souhlasem Jan Huntové / překlad a foto © 2009 Dana-Sofie Šlancarová

golden_rule_krtecek

„Jednejte se všemi ostatními tak, jak byste chtěli, aby oni jednali s vámi.“

Toto zlaté pravidlo prokazuje svou výjimečnou platnost jako morální návod už od dob starověku. Tuto zásadu hlásali řečtí i židovští myslitelé, Konfucius, Ježíš i další učitelé etiky. Označení „zlaté“ odkazuje na jeho čestné místo nejdůležitějšího pravidla pro život. Jakou lepší zásadu bychom tedy mohli aplikovat v našem každodenním přístupu k rodičovství? Alternativní verze zlatého pravidla pro rodiče pak zní: „Jednejte se svými dětmi tak, jak byste chtěli, aby bylo jednáno s vámi, kdybyste se nacházeli ve stejné pozici.“

Může být velmi poučné aplikovat toto „zlaté rodičovské pravidlo“ na několik běžně používaných výchovných metod, nahlížených ovšem z perspektivy muže a ženy nalézajících se ve stejné situaci jako děti, které v obdobných případech nejrůznějším způsobem umravňujeme.

1. Fyzické tresty

Žena nedopatřením vylije kávu na nové sako svého muže. Ten jí dá facku.

Bude si žena dávat na jeho věci v budoucnu větší pozor? Nebo podá trestní oznámení za ublížení na zdraví?

2. Odejdi do svého pokoje

Manžel se začne hádat s kamarádem, který je u nich na návštěvě. Žena mu řekne: „Už toho mám dost! To od tebe není vůbec hezké se takhle hádat se svým kamarádem! Odejdi laskavě na půl hodiny do svého pokoje!“

Bude se manžel hádat míň? Přiměje ho trapnost této situace, aby změnil svoje chování? Bude se chtít svému příteli omluvit?

3. Přirozené důsledky

Žena odjede autem na nákupy, zapomene natankovat a dojde jí benzín. Zavolá svému muži, jestli by mohl vzít svoje auto, dojet pro benzín a dovézt jí ho. Muž jí odmítne pomoct se slovy, ať se poučí z přirozených důsledků svého chování a příště jedná zodpovědněji.

Až bude mít žena příště prázdnou nádrž, vzpomene si, že má natankovat? Nebo ji nějaká údržba auta vůbec nebude zajímat, protože bude zcela zaměstnaná myšlenkami na rozvod?

golden_rule_voda

4. Počítání

Žena připomíná svému manželovi, který si čte po večeři noviny, že tentokrát je s umýváním nádobí řada na něm. Manžel zamumlá: „Mm, hmm,“ a pokračuje ve čtení. Žena přísně opakuje: „Jdi to nádobí umýt teď hned!“ a začne odpočítávat: „Deset-devět-osm-sedm…“

Bude chtít muž ještě pomáhat své manželce? Nebo dospěje k závěru, že se oženil s bláznivou ženskou? Nebude mít pocit, že ho žena vůbec nemiluje?

Nahlédnuty z této perspektivy vypadají výše uvedené výchovné metody značně absurdně. Důvodem je, že naše společnost v jisté chvíli došla k názoru, že děti a dospělí se chovají k druhým podle odlišných principů. A to je velmi zhoubný omyl. Pravda je taková, že děti, podobně jako dospělí, jsou nejvíc ochotni spolupracovat s těmi lidmi, kteří s nimi zacházejí laskavě, s respektem, s porozuměním a s úctou. Jedinou „metodou“, která dává smysl v mezilidských vztazích – ať už jde o děti nebo o dospělé –, je bezpodmínečná láska.

Naše společnost si klade špatnou otázku. Ptáme se: „Jaká pravidla je třeba aplikovat na děti a jaká pravidla fungují na dospělé?“ Skutečnost je naštěstí mnohem jednodušší: všechny lidské bytosti se chovají tak, jak je jednáno s nimi, a věk při tom nehraje žádnou roli.

Rodiče, kteří chtějí svým dětem pomoci, aby z nich vyrostli milující a zodpovědní dospělí, udělají nejlépe, když budou pamatovat na toto zlaté rodičovské pravidlo: „Jednejte se svým dítětem tak, jak byste chtěli, aby bylo jednáno s vámi, kdybyste se nacházeli ve stejné pozici.“ Tato zásada je jednoduchá, jasná a účinná. A není nutné sáhodlouze zjišťovat, kolik je člověku let, abychom mohli pravidlo použít – je zkrátka zcela univerzální.

 

ŽIJTE (s) CYKLEM A MILUJTE SVOJE DĚTI!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje