Jak si zamilovat premenstruační fázi

Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz

face-1082666_1280Tenhle článek musím začít zmínkou, jak se z mé nejméně oblíbené fáze stala ta nejvíce oblíbená. Asi to tak má většina z nás, nebo to aspoň tipuju z ohlasů na Facebooku: „Jsem v PM fázi. Ještě to musím týden přetrpět.“ – „Jsem těsně před menstruací a mám totální depku. Dano-Sofie, nevíte co s tím?“ – (kamarád na telefonu:) „Prosím tě, poraď mi, co s ní! Je to najednou úplně jiná ženská! Kam mi zmizela ta moje hodná, spokojená Lucie?“

Hmm, taky jsem to tak měla. A ona – jak naschvál – ta premenstruační fáze bývá nejdelší. Někdy trvá týden, někdy deset dní, většinou čtrnáct dní a nezřídka taky tři týdny. Potvora…

No a jak jsem se tak učila se svými fázemi žít, naučila jsem se milovat svou dynamickou fázi (to bylo easy), svou ovulační fázi (to bylo taky easy), svou menstruační fázi (to bylo horší, ale taky se podařilo), tak jednoho dne došlo i na premenstruační fázi.

Po vzoru moderního pozitivního myšlení jsem začala hledat plusy této fáze:

1) Tato fáze je spojena s archetypem Čarodějky. Je to žena, která je chytrá a lstivá a umí kouzla. Je sexy a touží experimentovat. Když si zamane, dostane všechno, co chce. Wow, to se mi líbí!

2) Dar zvýšené intuice. Nápady vám chodí zčistajasna, ani nemusíte přemýšlet. Blik a jsou tu. Dlouho hledané řešení se obejví v řádu milisekund. Wow, to taky chci! (Doporučení: ano, takto to funguje. Nutno však dodat, že v řádu milisekund taky řešení zmizí. Proto tužku a papír vždy s sebou – nebo aspoň smartphone!)

3) Kritičnost obrácená do pozitivna. Nedaří se mi zrovna řešit ten pracovní problém tak, jak bych chtěla? Kritická čarodějko, ukaž mi zdroje problému a najdi mi řešení! Good!

Neříkám, že se mi podařilo hned napoprvé se se svou PM fází srovnat, spřátelit se s ní a zamilovat si ji. Nicméně výše zvýšené body mi v tom hodně pomohly. A ze všeho nejvíc mi pak pomohl bod čtvrtý, který jsem v plné síle objevila, když jsem v roce 2012 před vánocemi překládala Cyklickou ženu. Po mé dynamické fázi přišla ihned fáze premenstruační a trvala – ó hrůzo – tedy přesněji – ó díky – celé tři týdny.

glamour-982627_12804) Když jsem překládala, potřebovala jsem dvě věci: schopnost se soustředit na jednu jedinou věc, a to na překlad (a nikoli dělat tisíc věcí naejdnou, jak jsem to dělala těsně předtím v dynamické fázi) – a vysokou míru kreativity. A přesně to mi moje tělo, skrze prodlouženou premenstruační fázi, poskytlo.

Kdybych se zasekla v ovulační fázi, dost možná byste na knihu čekali ještě o měsíc déle, protože bych se určitě někde zakecala.

A to byl ten můj bod obratu. Došlo mi, že moje premenstruační, neboli též kreativní fáze, je přesně tou fází, kterou já jako Tvůrce (podle Dynamiky bohatství) vlastně chci nejvíc využívat. Psát blogový článek v ovulační fázi? Strávím nad tím celý den a budu naštvaná a výsledek stejně nebude stát za to. Psát ho v kreativní fázi? Za hodinu napíšu články dva a nebudu je po sobě ani muset číst.

A tak se stalo, že jsem začala milovat i svou premenstruační fázi a miluju ji dodnes. Užívám si slasti tvoření, kouzel Čarodějky, brilantní intuice i schopnosti se soustředit na to, co chci právě dokončit.

 

A teď další polovina příběhu o tvoření.

Je pravda, že tvořit se dá pouze v kreativní fázi?

Nikoli. Právě naopak. Tvořit se dá v kterékoli fázi. Jediný rozdíl je v tom, že v každé fázi budeme tvořit jinak.

V dynamické fázi rozděláme spoustu nových tvořivých projektů, budeme mít plný stůl papírů, plný byt všech možných materiálů a pomůcek a nástrojů a budeme šťastné – a nebudeme muset ani projekty dokončovat. Vyšší hodnotu pro nás má jich začít co nejvíc.

V ovulační fázi se naše tvořivost přesune do kuchyně a do postele. Budeme vyvařovat, péci, smažit, chystat a pečovat – a taky se budeme tvořivě zdobit, abychom ulovily nějakého muže, nebo ho aspoň dostaly od televize do postele.

O kreativní, čili premenstruační fázi jsem se už zmínila výše. S největší pravděpodobností se nám nejvíce otevře ta oblast tvorby, která je nám nejbližší, ale budou to i sféry další: pro mě je to psaní, ale v této fázi budu schopna a ochotna i malovat. Miranda Gray popisuje, že to má obráceně: jako malířka a ilustrátorka je schopna malovat kdykoli, ale psát může jen v kreativní fázi.

Menstruační fáze je pak časem tvořivosti obrácené dovnitř: možná budeme jen meditovat, možná budeme tančit, možná nás napadnou básně – a možná nakreslíme krásný a silný obraz.

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje