text a foto © 2013 Ivana Nohavová a Dana-Sofie Šlancarová
Rozhovor Ivany Nohavové s cyklickou ženou Danou-Sofií Šlancarovou
Přichází nový rok a s ním spousta předsevzetí…
Jako každý leden, tak i letos budu mít svou výživovou poradnu plnou nových klientů, kteří budou chtít poradit, jak zhubnout a jak změnit svůj životní styl.
Po celou dobu mé praxe mi nebylo jasné, proč spousta mužů hubne daleko lépe než ženy. Až jednoho dne jsem to pochopila. Přečetla jsem si totiž knihu Mirandy Gray Cyklická žena a poté knihu Balijský deník Cyklické ženy Dany-Sofie Šlancarové.
Po jejich přečtení jsem pochopila, že tento rozdíl mezi muži a ženami je v tom, že ženy žijí v „cyklech“ a mají to trochu jinak. Protože mě toto téma zaujalo, začala jsem se ženské cykličnosti věnovat víc. Zúčastnila se webináře s Danou-Sofií Šlancarovou a Bohdanou Kabátovou, které na něm mluvily nejen o darech ženské cykličnosti – například o tom, že menstruační cyklus má hlubší smysl a menstruace nás nemusí bolet a obtěžovat –, ale i o tom, jak je možné naši ženskou cykličnost využívat i v businessu, kde nám může přinášet mnohem vyšší efektivitu i pracovní úspěchy.
Oslovila jsem proto Danu-Sofii Šlancarovou – překladatelku, spisovatelku, lektorku a koučku, aby poradila ženám, které se rozhodly, že po novém roce změní životní styl a začnou hubnout, a položila jí pár otázek:
Danko, můžete prosím ženám vysvětlit čtyři fáze menstruačního cyklu? Dnes už vím, že tento náš cyklus hlubší smysl, než co nám řekly maminky, učili nás ve školách nebo co nám předkládá společnost…
Ano. Mnoho maminek nás vybavilo do života tím, že když jsme za nimi přišly, že jsme začaly menstruovat, řekly nám, že teď tak budeme trpět třicet, čtyřicet let a že nám to tedy nezávidí. Tím nás naprogramovaly na velmi negativní vnímání celé naší ženské přirozenosti. Podobně se tak dělo v hodinách biologie a vůbec.
Jak jste, Ivanko, zmínila, ženský cyklus má čtyři fáze. Každá z nich ženě přináší jiné příležitosti pro její život a růst:
- Předovulační (dynamická) fáze dává ženám jasné a racionální myšlení a fyzickou sílu.
- Ovulační fáze jim přináší schopnost empatie a porozumění druhým a dovednost přesvědčivé komunikace.
- Premenstruační (kreativní) fáze je pro ně darem tryskající kreativity a intuitivních nápadů.
- Menstruační fáze jim poskytuje možnost vidět ve svém životě nové cesty a rozhodnout se pro radikální změny.
Je důležité, abychom si toho byly vědomy, že fungujeme v rámci měsíce v nejméně čtyřech různých modech, a netlačily se do chování a jednání, které není přirozené dané fázi. Nepůjde nám to, budeme nespokojené, unavené a protivné.
Jak nám ženám může cykličnost při hubnutí a při změně životního stylu pomoci?
Velmi dobře. Některé fáze totiž jsou pro začátek změn v našich životech naprosto skvělé – a jiné naopak velmi nevhodné. V premenstruační fázi, jak si většina žen určitě všimla, jsme velmi kritické, a to jak k druhým, tak také k sobě. V této fázi opravdu není dobré začínat s hubnutím. Podobně během menstruace nebudeme mít sílu pouštět se do nečeho nového.
Ale už se začátkem dynamické fáze, s příchodem nové energie, můžeme se změnami začít. Budeme se cítit silné a sebevědomé a budeme mít energii i na to, abychom disciplinovaně plnily to, co jsme si uložily za úkol: víc se hýbat, chodit cvičit, jíst míň nebo jiné věci apod.
Doporučuji ženám také přečíst tento článek Mirandy Gray o (nejen) novoročních předsevzetích, který velmi jasně vysvětluje, proč někdy zklamáváme samy sebe v tom, co jsme si předsevzaly, jak je možné se tomu vyhnout a kdy je nejlepší se změnami začínat. Ta dobrá zpráva je, že můžeme znovu začínat každý měsíc – a nemusíme čekat až do příchodu dalšího nového roku!:-)
Ve které fázi by měla žena začít hubnout? Co byste ženám poradila?
Na tuto otázku jsem odpověděla už výše. Ideální fáze je fáze dynamická (ta přichází hned po skončení menstruace a poznáme ji podle toho, že máme najednou zase spoustu síly a také odhodlání pouštět se do nových věcí, chceme být akční, hýbat se atd.).
Vhodná je také fáze ovulační, kdy se většinou cítíme vemi dobře ve svém těle, připadáme si krásné a chceme být ještě krásnější.
Obě tyto fáze jsou dobou, kdy máme plno energie a také plno optimismu, což nám pomáhá jít za svými cíli, co se týče hubnutí nebo jakékoli životní změny.
Jak může žena využít cykličnost ve svém hubnutí? Na co si dát pozor?
Já bych ženám zejména doporučila, aby se nejprve se svou cykličností seznámily. Menstruační cyklus každé z nás je totiž jedinečný, a každé bude fungovat něco jiného.
V tomto ohledu doporučuji, aby si ženy přečetly knihu Mirandy Gray Cyklická žena. A mám zde jedno doporučení ke čtení této knihy: nečtěte ji v kuse jako román, ale přečtěte si nejdřív tu kapitolku o fázi, ve které se právě nacházíte, a pak si zkuste vyhledat v cyklickém měsíčním plánu den, v němž právě v rámci svého měsíce jste – a každý den si přečtěte právě tento jeden den a dívejte se, jestli vám to sedí, nesedí, funguje nebo nefunguje.
No a pak začněte sledovat svůj vlastní cyklus, abyste poznaly, že se vám opravdu měsíc co měsíc – a to pravidelně – mění vaše schopnosti, vlastnosti, odhodlání hubnout, vaše myšlení, vztah k lidem i k sobě samé, vaše energie atd. No a k tomu vám skvěle napomůže Cyklická mapa, do níž si tyto své proměny můžete velmi přehledně zaznamenávat a posléze srovnávat.
Většina žen si stěžuje při hubnutí na premenstruační fázi cyklu – jak tuto fázi využít ve svůj prospěch?
Ano, tato fáze je pro mnoho žen kritická. Hormony nám totiž přinášejí otevření našeho kanálu komunikace s našim podvědomím a odtud na nás začnou vykukovat různí čertíci, kteří nám ukazují, co všechno bychom měly a chtěly ve svém životě změnit, protože nám to nefunguje.
Domnívám se, že tahle fáze může být pro nás dokonce ta nejužitečnější. Jak mnohé z vás už taky vědí, přebytečná kila na našem těle jsou nezpracované emoce, stres, nepříjemné situace, negativní vzorce našeho chování.
A právě premenstruační fáze nám toto všechno může jasně ukázat – a ukázat nám také cestu ven.
Pokud by se ženy chtěly dozvědět víc, jak tyto své fáze mohou využít ke svému prospěchu, srdečně je zvu na některý celodenní cyklický kurz. Pracujeme na nich s přijetím těchto fází a s jejich přenastavením tak, aby nám v životě sloužily, a ne nás omezovaly.
A jsem moc ráda, že se objevují první koučové a výživoví poradci – jako vy, Ivanko:-) – kteří mají tyto cyklické znalosti a dokážou se ženami „cyklicky“ pracovat a vést je podle jejich individuálních potřeb a také podle možností dané fáze.
Jak se dá premestruačního syndromu jednoduše zbavit?
Jednoduše tak, že žena přijme svou ženskou přirozenost, svou cykličnost, svůj cyklus, své ženství. Že se zbaví všech těch negativních vzorců o menstruaci a menstruačním cyklu, které do ní vložila maminka, babička, škola, společnost.
Mám zkušenost, že se to může stát během několika málo minut. Ženy, které přišly na některých z mých menstruačních večírků, referují téměř všechny, že se zbavily většiny nepříjemných příznaků PMS.
Není to nic složitého, stačí jen chtít, jen se to tomu otevřít – otevřít se přijetí svého ženství a všeho, co s tím souvisí.
A váš vzkaz pro čtenářky tohoto článku, do nového roku 2014?
Když objevíte svou cykličnost, zjistíte, že jste zcela jedinečné. A že tak, jak jste jedinečné, tak jste také zcela jedinečně úžasné a dokonalé – a že na vás není co měnit.
Přeju vám do nového roku, abyste objevily právě tuto svou dokonalost a milovaly samy sebe takové, jaké jste.
A je možné, že právě tato změna přístupu k vám samým nastartuje i to vaše hubnutí právě tak, jak si přejete. Protože pokud se do něčeho tlačíte, můžete to paradoxně tím víc blokovat. Uvolněte tento tlak – a začne se vám dařit.
ŽIJTE (s) CYKLEM A IDEÁLNÍ VÁHOU!
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:
2 Komentáře
Zuzana
Středa - 2. září, 2020Zdravím, na tento článek jsem narazila, když jsem vypozorovala, že se mi při hubnutí opakují určité „vlny“ a napadlo mě, že to bude nejspíš souviset s cyklem. Díky za potvrzení :-) Počítám si průměr z váhy za posledních 7 dní a v grafu se naprosto jasně ukazuje, že zatímco v dynamické a ovulační fázi jde průměrná váha dolů, v premenstruační a menstruační fázi stagnuje nebo jde dokonce mírně nahoru. Jsem ráda, že jsem pochopila, že to není tím, že bych nějak polevovala ve svém úsilí, ale prostě moje tělo v některých fázích hubnout chce a v jiných ne.
Dana-Sofi
Neděle - 6. září, 2020Zuzi, přesně tak. Je to prostě jen o zadržování vody v těle, které je přirozené. Není to o ukládání tuků nebo o čemkoli jiném… Dana-Sofi
Napište komentář