Iva Aliana Bendová: Rodičovství je hazard

text © 2018 Iva Aliana Bendová/ foto © archiv Ivy Aliany Bendové a pixabay.com

Rodičovství je někdy sázka do loterie

Výchova dětí by se dala přirovnat k sázce do loterie. Vsadíme svá čísla, moc si přejeme vyhrát, ale do poslední chvíle nevíme, jestli jsme se trefili. Ano, je to přesně tak. Nikdy nemůžeme předem vědět, jestli tuhle hru s výchovou našich dětí doopravdy vyhrajeme.

A to je první důvod, proč před všemi rodiči klobouk dolů. Nesmírná odvaha a ochota riskovat je společná pro všechny rodiče, ať už si to uvědomují nebo ne. Ale vraťme se k hazardu. Když nemůžeme ovlivnit výsledek, tak co tedy?

Snad způsob výběru čísel? Jak na něj? Použít náhodný výběr? Nebo naopak pečlivě vybraná čísla, která pro nás mají nějaký symbolický význam? Či posbíraná oblíbená čísla těch, které máme rádi? Nebo se podívat do snáře? Nebo v bezradnosti tiket vrátit a sázku vzdát?

Jenže pokud už děti máte, už jste si tiket koupili, do herny vstoupili a nejde z ní jen tak odejít. Takže musíte hrát a musíte hrát, co nejlíp to dokážete.

A tento náš příměr s hernou a hazardem můžeme použít i dále: Jen na vás záleží, jak budete hrát. Jestli si budete hru užívat, jestli se poddáte vzrušení, které vám přináší. Jestli budete mít odvahu riskovat a sázet na intuici a jak budete schopni taktizovat. Anebo jestli se budete bát, že to neumíte, nedokážete a všechno to špatně skončí…

Když hrajete třeba poker nebo sázíte na ruletu, existuje řada technik, které vám mohou pomoci vyhrát. Já však tvrdím, že ve hře jménem rodičovství za technikou stojí ještě něco zásadnějšího. A tím je osobnost hráče. Ta určuje charakter hry. Je hráč sám sebou? Zná svoje silné stránky a svoje slabiny? Anebo hraje někoho jiného a snaží se přetvařovat? Pak se mu to ve hře dřív nebo později vrátí…

Ti nejlepší hráči svou osobnost vždy znali, dokázali ji využít, dokázali v sobě rozvinout a vytrénovat vlastnosti, které z nich stvořily legendární hráčská esa.

Ta otázka tedy pak stojí: Jak se stát rodičovským hráčským esem? No a právě o tom jsem napsala knihu Putování krajinou rodičovství (aneb jak se vychovat v rodiče).

Nepíšu v ní ani tak o tom, co platí na děti, ale zejména o tom, jak se celá dobrodružná hra zvaná výchova týká nás rodičů. Jací jsme hráči. Jaká je naše osobnost. A hlavně jak můžeme potenciál své osobnosti poznat, rozvinout a využít tak, aby se pro nás co nejvíc zvýšily šance na výhru.

Jo, tohle jsou moje děti:-)

A jak jsem k tomu přišla já sama – k tématu výchovy dětí a k napsání této knihy? Protože jsem měla děti. Postupně čtyři. A protože jsem jako dítě (podobně jako možná vy) nebyla spokojená s tím, jak mne vychovávali moji rodiče a chtěla jsem to „úplně jinak“. A protože jsem toto své rozhodnutí brala vážně, nezbývalo mi než hledat, hledat a hledat jiné cesty, než ty které jsem si přinesla z domova.

Postupně jsem nacházela různé metody a techniky, zkoušela je na dětech i na sobě – ale pořád mi na tom něco nesedělo. Vždycky jsem dříve či později došla k názoru, že jde o manipulaci s dětmi. Někdy nápadnější, někdy zakamuflovanější, ale vždy manipulaci. Vždy šlo o to donutit nějakým způsobem děti, aby dělaly to, co my dospělí chceme. A v tom jsem se nějak necítila dobře… Nechtěla jsem manipulovat. Chtěla jsem, aby moje děti byly co nejvíc samy sebou ve všech situacích…

Až jednoho dne mi najednou došlo: „Děti se nemůžou naučit nic jiného, než co mám já sama v sobě. Pokud se mi na nich něco nelíbí, je to proto, že to dělám já sama. Uau!“ To byl doslova výbuch supernovy v mé hlavě. A najednou mi všechno dalo smysl. „Takže když já změním u sebe to, co mi vadí na mém dítěti, co se pak stane?“

Začala jsem experimentovat. Pořádně a co nejpřesněji jsem si pojmenovala, co mi vadí u mých dětí. A pak jsem dělala kroky ne u dětí, ale sama u sebe. Sama u sebe jsem danou věc měnila – až najednou přišel ten kouzelný okamžik, kdy jsem měla pocit, že to děti přestaly dělat. Ale když jsem se zaměřila pozorněji, nebylo to vždycky tak, že by skutečně přestaly. Někdy to děti dělaly dál, ale já už jsem to vůbec nevnímala. Problém jakoby zmizel. V obojím případě to znamenalo jediné: Danou věc jsem dokázala změnit sama u sebe a tím celou situaci posunout. Hra přestávala být náhodnou ruletou a já v ní začala trvale vyhrávat…

Děti jsou naše zrcadlo.

Nechci tím říct, že jsem objevila Ameriku. Ve skutečnosti tu všechny tyhle myšlenky už byly přede mnou – a já s nimi začala pouze důsledně pracovat. Tou základní bylo, že jací jsme my, takové jsou naše děti. Děti jsou jen naše dokonalé zrcadlo.

Svými pokusy jsem se zaobírala doslova denně, několik let v kuse – a násobte to vždycky čtyřmi. :-) Na této své cestě jsem objevila mnoho zákonitostí, způsobů a pomůcek všeho druhu, které takovouto práci na sobě a potažmo na dětech ulehčují. A o ty se chci podělit právě prostřednictvím své knihy Putování krajinou rodičovství.

Těším se na vás na jejích stránkách,

vaše Iva Aliana


Chcete se dozvědět, jak na to? Jak efektivně změnit své rodičovské nástroje a strategie a zvýšit pozitivní dopad, který na své děti máte? Chcete se stát rodičovským esem? Víc se toho dozvíte v e-knize Ivy Aliany Bendové Putování krajinou rodičovství (aneb jak se vychovat v rodiče), kterou čerstvě vydalo nakladatelství OSULE!

Putování krajinou rodičovství (aneb jak se vychovat v rodiče)

 


Iva Aliana Bendová

Iva Aliana Bendová

„Trocha krásy, trocha kouzel, zkrátka špetka neděle do všedního dne,“ říkával Jan Werich. A Aliana k tomu dodává: „A to je právě ono. Ve všem, co dělám, hledám tu špetku neděle pro každý den. To mě baví. :-)“

Aliana se narodila v Kraslicích, což je malé město na západě Čech. Úspěšně vystudovala konzervatoř a DAMU, nějakou dobu se věnovala naplno divadlu. Později porodila čtyři krásné děti, které vzdělávala doma. Když děti odrůstaly, začala se věnovat práci, která ji lákala a přitahovala: terapiím, malování obrazů a také výuce rétoriky, kde zajímavě propojuje své divadelní a psychoterapeutické zkušenosti.

Aliana sama o sobě říká, že není milovníkem stereotypů, a proto s oblibou hledá nové cesty. Ráda nachází netradiční úhly pohledu na věci, ať už dělá či dělala cokoliv.

Protože se nedrží žádných standardních metod, ale „šije postup každému přímo na míru“ a nebojí se společně s klienty experimentovat (a také si hrát!), jsou její metody překvapivě rychlé a hlavně trvale účinné.

Což si můžete ihned vyzkoušet sami, když se pustíte do experimentování s její knihou Putování krajinou rodičovství!

Více se o Alianě můžete dozvědět na jejích stránkách www.aliana.cz.

 

ŽIJTE (s) CYKLEM I PŘI VÝCHOVĚ DĚTÍ!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje