Hormonální antikoncepce? Prosím, už nikdy více!

text © 2013 Anička Stahlová / foto © pixabay.com

contraceptive-pills-849413_1280Blížily se moje patnácté narozeniny a já se těšila, až si půjdu ke svému gynekologovi pro recept na hormonální antikoncepci. Proč? Protože to bylo moderní a řada mých spolužaček už na pilulkách „jela“… V té době jsem ovšem ale ještě netušila, jaký dopad to bude mít na moje tělo za deset let!

Fascinuje mne, jak je dnes naprosto běžné, že do sebe mladé dívky ládují pilulky hormonální antikoncepce, a jen málokdo se nad tím pozastaví. Mladé dívky k tomu přistupují stejně jako když si v patnácti zajdou na úřad pro občanský průkaz, a rodiče, respektive jejich maminky, jsou jednak bombardovány reklamou, která tvrdí, že HA je v pořádku, a za další dost rodičů uvažuje i nad tím, že je lepší, když jejich dítko každý den spolkne pilulku, než kdyby se předčasně stali prarodiči… Většina z nich ale netuší, že HA je časovaná bomba pro tak mladé tělo.

Když jsem v posledních dnech poletovala po internetu a sledovala co se o HA píše, tak jsem nevěřila vlastním očím… Pak jsem si zpětně uvědomila, že podobné texty jsem asi četla i já před deseti lety a naprosto tomu důvěřovala – netušila jsem, že to je jedna velká lež, kterou nám podstrkují farmaceutické firmy, aby zvýšily své tržby.

Proč se (NE)rozhodnout pro hormonální antikoncepci? – Tak např. toto nám tvrdí „odborníci“…. krásně nám nasazují růžové brýle, že?

„Tabletky zabrání nežádoucímu těhotenství, zlepší Tvoji fyzickou i psychickou kondici i Tvoji pohodu a krásu. Tím vším mohou významně pozitivně ovlivnit kvalitu Tvého života. Na užívání HA se můžeme dívat jako na určitou formu životního stylu moderní ženy. Taková žena neponechá nic náhodě, pečuje o své zdraví a zodpovědně plánuje rodičovství. Moderní hormonální antikoncepce je bezpečná i při dlouhodobém užívání. “ (zdroj www.hormonalni-antikoncepce.cz)

Upřímně mě děsí, jak toto mohl někdo napsat…. Zní to krásně, že? Spolknete každý den zázračnou pilulku, a najednou tělo funguje jak vy si přejete a vše je ok… Tak bohužel toto je pravda tak maximálně v pohádkách :-)! Za tím vším je hromada velkých „ALE“, na které jsem přišla ve chvíli, kdy jsem HA vysadila.

Můj příběh

V květnu 2012 přišel moment, kdy jsem se rozhodla, že vysadím HA. V té době jsem si říkala, že to bude parádní, že mi tělo za několik dní začne fungovat přirozeně a já budu neskutečně happy z toho, že jsem mému tělu udělala dobře.  Realita byla ale bohužel zcela jiná, než jak jsem si jí představovala. Po třech týdnech od vysazení se měla dostavit moje „pravidelná“ menstruace. Co se však stalo? NIC! Řekla jsem si, že je vše v pohodě, a že brzo bude vše tak jak má být…. a čekala jsem…. měsíc, dva měsíce, tři měsíce…. Když se čtvrtý měsíc stále nic nedělo, zašla jsem k mému gynekologovi. Ten mi po důkladné prohlídce oznámil, že moje tělo „spí“, vaječníky nevykazují žádnou aktivitu, ale že si nemam dělat starosti, že občas trvá i rok, než se tělo nastartuje. Když mi toto oznámil, tak jsem zůstala sedět jako opařená a v duchu si říkala, že se asi musel splést. Jediná výhoda mého lékaře je, že pracuje v soukromém sektoru zaměřeném na neplodnost, takže díky tomu, že není tolik zmanipulován farmacií, mi nenabídl „hormonální léčbu“, kterou by mi s velkou pravděpodobností nabídl státní doktor (a já bych samozřejmě odmítla, protože z bláta do louže šlapat je opravdu hloupost).

Čekala jsem a zkoušela tělu dodat cokoliv alternativního, co by ho probudilo – bylinky, meditace, tanec… a nic! Začátkem října, po půl roce od vysazení, jsem šla na kurz kraniosakrální terapie. Už první den, po vyzkoušení této skvělé léčebné metody se dostavil velký obrat! Přestože je metoda velice jemná a příjemná, tak mnou v jeden moment prolítla neskutečná bolest z pravého třísla. Bolest se mě držela ještě několik minut a poté zmizela. V noci se mi zdál sen, jak moje tělo začíná fungovat…. Když jsem se ráno probudila, tak jsem si myslela, že sen je pouze sen a s realitou nemá nic společného. Omyl! V tomto případě sen se stal skutečností a ještě ten den se mi ozvala slabá menstruace.

Pak se dva měsíce zase nic nedělo a já začala propadat smutku (neměla jsem nikoho po ruce, kdo by mě provedl kraniosakrální terapií). Další zvrat nastal během toho, co jsem přijímala manuální lymfodrenáž celého těla. Opět se dostavila velká bolest pravého třísla, a do pár dní se dostavila velmi slabá menstruace…..

Měsíc a půl se zase nic nedělo. Pak přišly tantrické kurzy pod vedením Richarda a Denisy, a vše se začalo rychle měnit. Ve chvíli, kdy jsem si začala otevírat moje intimní problémy, co se nahromadily za několik let, potom co jsem přestala v sobě některé věci potlačovat, tak se tělo rozhodlo, že začne fungovat zase normálně… Konečně cítím, jak se mi mění během cyklu nálady, tvořivost a kreativita… :-)

Zpětně chápu, že bylo potřeba odstranit jak „fyzicky-energetický“ problém (já to vnímám jako energetický blok v pravém třísle), tak stejně tak to, co tento blok způsobilo – moje myšlení.

Jaké vnímám svoje nové tělo?

Ještě je stále dost času dělat nějaké závěry, tělo se teprve snaží najít svůj vlastní rytmus, ale už teď začínám vnímat, že se mi nejen prohloubila moje intuice a vnímání energií kolem mne, ale také vnímám, že se mi báječně prohloubila moje kreativita a tvořivost. Ano, uznávám, že je tady i druhá strana mince – moje nálady :-). Najednou se začaly objevovat stavy jako veliká přecitlivělost či hluboké ponoření se do sebe sama. Zpětně si uvědomuji, že těch deset let na HA bylo neskutečně utlumeno a teď se nestačím divit, co všechno můžu skrz moje tělo vnímat!

Chápu, že mnoho žen bere HA jako něco, co jim „zjednodušuje“ život – nemusí řešit nepravidelný cyklus, změny nálad, a hlavně ji používají jako jednoduchý způsob antikoncepce…. Tím se ale neskutečně utlumují a zabíjejí svou ženskou energii…. Proto jen každá žena si musí sama odpovědět na otázku, co je pro ni priorita;)!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

1 Komentář

Napište komentář

* Povinné údaje