Hana Panáčková: Síla na dně

Jako fyzioterapeutka se setkávám se ženami, které prošly různými druhy cvičení na podporu aktivace svalů pánevního dna a i přes to vidím, že je zapojují špatně. Se ženami, které svou pánevní oblast velice špatně vnímají. Neví, co mají cítit, protože jim to nikdo pořádně nevysvětlil. A většina mužů ani neví, že mohou své pánevní dno ovládat.

I přes množství informací o problematice pánevního dna stále přibývá žen, které trpí únikem moči a párů, které mají problémy s početím.

 

Jak poznáte, že je vaše pánevní dno zdravé

  • Nezadýcháváte se při chůzi do schodů a po doběhnutí tramvaje nebo autobusu nemáte pocit, že „vyplivnete“ plíce. Jednoduše – jste v dobré kondici, protože máte dostatek aerobní pohybové aktivity. Tedy aktivit jako je běh, plavání, jízda na kole a další, při kterých se vám zvýší dechová i srdeční frekvence.
  • Během menstruace cítíte pouze mírnou „normální“ bolest břicha. Menstruace vás nevyřadí z provozu z důvodů křečí v břiše nebo bolestí zad.
  • Nemáte bolesti při sexu a problémy s dosahováním orgasmů. Muži nemají problémy s erekcí.
  • Nemáte problémy s otěhotněním.
  • Ve svém těle a životě se cítíte šťastně a sebevědomě.

 

Jak pánevní dno cvičit?

Tělo pracuje jako jeden celek. Při pohybu nikdy nezapojujeme izolovaně jen svaly pánevního dna a proto je pouze jejich izolované stahování/posilování nedostačující. Je nutné ho doplnit aerobním a kompenzačním cvičením.

Výmluvy, že nemáte čas, si nechte stranou. Stačí totiž 10 minut denně, ale na maximum! Nejezděte výtahem, ale jděte pěšky a schody si vyběhněte 2x po sobě, na kole to rozpalte, až za vámi budou lítat jiskry, vystupte o dvě zastávky dřív a vraťte se domů opravdu svižnou chůzí nebo se rovnou rozběhněte. Pro ženy je obzvlášť uvolňující a nabíjející tanec. Pusťte si oblíbenou písničku – ještě lépe dvě a pořádně se na ně roztančete. Vyblázněte se a nezapomeňte pořádně roztočit a rozhoupat pánev a rozvlňte celé tělo. Můžete tančit i v koupelně o samotě!

A před spaním zkuste toto cvičení:


 

I muži mají své pánevní dno

Tyto cviky mohou samozřejmě cvičit i muži. Měli byste vědět, že čím jsou svaly pánevního dna zdatnější, tím je erekce pevnější a delší. A jelikož je ejakulace způsobená svalovou křečí, můžete se naučit oddalovat ji vědomým uvolněním svalů v oblasti pánevního dna. Vědomá práce se svaly v oblasti pánevního dna může pomoci i od bolestí zad, zlepší se držení těla a může se zvýšit i váš výkon při sportovních aktivitách. Také předcházíte problémům s prostatou.

 

Chcete se o svém pánevním dnu dozvědět víc a objevit víc triků, jak ho cvičit? Hančin e-book Síla na dně si můžete stáhnout na tomto odkazu.

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje