Hajzl nebo miláček?

Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz / foto © pixabay.com

„Ona je chvíli v pohodě, a pak mě najednou chce sežrat. A já vůbec nevím, co se děje. Co je najednou jinak?!“ stěžují si (někteří) muži na své ženy.

„On je chvíli miláček, a pak ho najednou nemůžu vůbec vystát. A přitom se asi chová pořád stejně. Ale mně to jednou nevadí, a pak mi to vadí strašně…“ stěžují si (některé) ženy na své muže.

Takže, jak je to? Je on opravdu hajzl – anebo je miláček? A je ona úžasná milující žena – anebo hnusná semetrika? Když ani jeden vlastně skoro nic nedělá jinak?

Ti z vás, kteří poctivě četli Návod na ženy, nicméně už vědí, že pointa celého tohoto zdánlivě nepochopitelného zádrhele je v tom, že žena v různých fázích vidí a vnímá realitu kolem sebe jinak. Takže to, co jí v jedné (většinou ovulační fázi) nevadí a beze slova to přejde, představuje v jiné fázi ohromný problém, který je potřeba okamžitě řešit – a který většinou bohužel nemá žádné okamžité řešení (a je vám jasné, že nejpravděpodobněji se to děje vždy ve fázi premenstruační).

Muž je tedy pořád stejný. Pořád stejně nechává ponožky tam, kde nemají být, stále ještě nepřišrouboval tu poličku, pořád toho má v práci moc a stále stejně chodí pozdě. A v některé fázi to nevadí a muž je globálně miláček, a v jiné fázi je to kámen úrazu vedoucí téměř k rozvodu.

JAKÉ JE TEDY ŘEŠENÍ TOHOTO PROBLÉMU, aby ani žena nemusela být hnusná semetrika?

1) Je potřeba, aby si oba partneři byli vědomi toho, že premenstruační fáze je jenom fáze a zase přejde. Což je pro ženy trochu horší, protože jak jsou ve svém „spravedlivém“ rozhořčení, nechtějí řešení odkládat a domáhají se všemi prostředky diskuze, čímž ovšem většinou jen přilévají olej do ohně partnerského sporu.

2) Mužům tedy doporučuji dát své partnerce jasně najevo, že její stížnosti, stesky a komentáře vnímáte a berete vážně a že to s ní rádi vyřešíte, jakmile bude jen o maličko příhodnější doba. Důležité je také jí dát najevo, že je pro vás ok, že se rozčiluje a je protivná a že ji máte rádi i takovou (protože ruku na srdce – vy se nikdy nerozčilujete, nestěžujete si a nejste protivní? ;-).

3) Muži, prosím NIKDY NEPOUŽÍVEJTE VĚTU: „No jo, ty seš teď zase PM, tak to se s tebou nedá bavit.“ Tahle věta je velmi neuctivá, protože to není pravda, že by se s vaší ženou vůbec nedalo bavit, a za druhé ji zaručeně okamžitě vytočí doruda a máte, co jste rozhodně nechtěli.

4) Žena v tom má ovšem taky svůj díl: potřebuje si uvědomit, že důvodem jejího rozčilení nebo výbuchu nejsou ty ponožky, nevynesený koš, zpoždění, polička nebo její muž jako takový. Tohle všechno je většinou jen spouštěčem. Skutečný důvod ženiny nespokojenosti je ještě jinde, hlouběji pod tím. A úkolem ženy je ho najít. Zanořit se do svého nitra a najít, proč je nespokojená. Možná je to proto, že má moc práce, a přitom touží být víc pohodová a být tu víc pro svou rodinu i svého muže. Nebo se touží se svým mužem propojit ještě na hlubší úrovni, ale s provozem domácnosti se dvěma, třemi, čtyřmi malými dětmi je to docela náročný úkol. Nebo se nevěnuje dostatečně sama sobě a svým potřebám a odpočinku, a ono se jí to takhle v premenstruační fázi vrací.

5) Žena si také musí uvědomit, že někdy vyvolává hádku proto, aby získala více energie, která jí v této fázi zrovna chybí. Tahle metoda získávání energie však nefunguje úplně dokonale, protože na druhé straně je někdo, kdo o energii přichází. Osvědčenou radou na dobití energie místo hádky s partnerem je proto procházka nebo hodinka práce na zahradě, která vás uzemní a zklidní.

6) Ve chvíli, když žena přijde na skutečné jádro pudla (což může nějakou chvíli trvat, ale věřte mi, hledat skutečnou příčinu se opravdu vyplatí, protože jen díky tomu se daný problém stane řešitelným), může pak přijít za svým mužem a mohou danou věc společně řešit. Doporučuji vyrazit třeba na procházku, na té se vaše emoce rychleji zklidní a vlastně ani nestihnou tak rychle vybublat. Anebo počkat třeba do dynamické nebo ovulační fáze, kdy bude pro ženu jednodušší najít ta správná slova, aby jí její muž rozuměl.

Na začátku může být pro vás trochu obtížné si tento proces osedlat. Emoce a zaběhané komunikační stereotypy jsou silná věc. Ale vytrvejte a zkoušejte to znovu a znovu. Pomáhejte si navzájem (vždycky je jeden z partnerů víc nad věcí a může pomoci vytáhnout toho druhého z bublajícího kotle emocí). Chce to jen trénink a půjde vám to líp a líp.

Na konci je milující žena a milující muž, bez ohledu na fáze měsíce. A to stojí za to, ne? ;-)

 


Návod na ženy není mýtus!
Návod na ženy fakt existuje!

A díky němu můžete i vy mít harmoničtější vztah! :-)

 

Návod na ženy

Objednávám ho teď hned!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje