Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz
Znám ženy, které se snaží své cykličnosti vyhnout. Berou hormonální antikoncepci v takové formě, která jim umožňuje měsíce nebo i roky vůbec nemenstruovat. Pokud mezi ně náhodou patříte, je to v pořádku – každý z nás dělá své vlastní volby, které jsou dozajista těmi nejlepšími – v danou dobu a s danými znalostmi.
V tomto článku chci ale poukázat na to, že cykličnosti se nelze vyhnout – protože je úplně ve všem!
Cykličnost není jen nějaká ženská vlastnost, ale je to přirozené fungování přírody i většiny procesů kolem nás, ať si toho jsme nebo nejsme vědomi. A cykličnost je svým způsobem vlastní i mužům.
Tak například jste si určitě velmi dobře všimli, že svými cykly prochází i příroda. U nás v mírném pásu jsou to 4 roční období – podobně jako žena má 4 fáze během měsíce. Jaro, léto, podzim, zima – a pak zase znovu. A každé z těchto ročních období má určité vlastnosti, určitá specifika. Ponouká nás k určitým aktivitám – a od jiných nás zase naopak zrazuje (například lyžování v létě a koupání v zimě, sázení na jaře a sklizeň na podzim).
A i když se přestěhujete třeba na Bali nebo k rovníku do Afriky, i tak se střídání ročních období nevyhnete. Jednu chvíli budete zažívat sucho, a potom období dešťů.
Těmto proměnám podléháme všichni bez rozdílu věku nebo pohlaví: mužům, ženám i dětem se v zimě nechce vystrkovat nos – a v létě je doma neudržíte. A je to zcela přirozené.
Dalším cyklem, kterému podléháme všichni, je cyklus denních období. Aktivní ráno je podobné jaru nebo dynamické fázi ženského cyklu. Poledne a odpoledne je dobou pasivnější, ale společenštější, podobně jako léto nebo fáze ovulační. Podvečer a večer je opět dobou větší aktivity, ale zároveň většinou vnímáme, že už nám můžou docházet síly, jako přírodě na podzim nebo ženě v premenstruační fázi. No a v noci, podobně jako v menstruační fázi nebo v zimě, bychom měli odpočívat a nabírat síly – všichni bez rozdílu.
Podobně mají své cykly třeba firmy nebo trhy: procházejí dobou svého zrození, růstu, kolapsu, konce, nového začátku, růstu a tak stále znova. Ano, rádi bychom, aby vše rostlo do nebes, ale takhle to prostě Vesmír nezařídil. Ta špatná zpráva je, že po vzestupu přijde pokles, ta dobrá zpráva, na kterou se můžeme rovněž spolehnout, je, že po poklesu přijde zase růst. A tak pořád dokola.
Možná jste si všimli i toho, že vaše vztahy procházejí cykly: někdy jste s daným člověkem v pohodě a jindy to skřípe a nevíte proč, a pak to zčistajasna přejde a zas je to dobré, aniž byste cokoli speciálního udělali. Ta dobrá zpráva je, že za to můžou cykly, ta špatná, že se to zase může změnit, a ta dobrá, že je to jenom fáze a zase to přejde… A tak pořád dokola.
Cykly jsou úplně ve všem, a pokud se je snažíte ignorovat, pak vás to stojí víc síly a energie, než by muselo. A tak mám pro vás radu: naskočte na cyklickou vlnu a nechte se unášet – a hezky si tu jízdu užívejte, ať už jste ženy nebo muži, mladí nebo staří, zaměstnanci nebo podnikatelé, ve vztahu nebo single… Ta dobrá zpráva je, že takhle je to mnohem větší zábava a nestojí vás to žádnou energii…
PS: A proč je dobré mít přirozený hormonální cyklus a nechat tělo pravidelně krvácet? O tom bych mohla napsat celý další článek, ale jednou z důležitých věcí je, že ženské tělo se díky menstruaci (ale té opravdové, ne pseudomenstruaci, když žena bere hormonální antikoncepci) čistí. Od emocí, od látek, které v našem těle nemají být, od všeho, co nám neprospívá a co nám škodí. A díky tomu pak prý ženy i déle žijí a jsou zdravější… Tak to zvažte! Cyklům se stejně nevyhnete!
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:
Napište komentář