Cyklické mateřství, sebevědomí a ženskost

Eva Jakešová / foto © archiv Evy Jakešové

Kam zmizela ta dračice? Kdy s tebou zas bude sranda? Kdy už budeš konečně dělat to, co dřív? Kam se poděla ta dračice, kterou si pamatujeme?

Tak takových otázek dostávám čím dál víc.

Je to tři roky, kdy se můj život změnil k nepoznání a první signál jsem dostala dva měsíce poté, co jsem se začetla do Rudého měsíce a Cyklické ženy. Definitivně mi to došlo při mé první meditaci Požehnání ženského lůna s Mirandou Gray a mnoha ženami po celém světě. Něco v mém lůnu bylo jinak a já v tu chvíli „věděla“.

Chtěla jsem proniknout do tajů svého cyklu a místo toho jsem dostala cyklickou „dovolenou“. Běžný cyklus se mi vyhýbal dva a půl roku.

sklarkou

Nevadí, říkala jsem si a těšila se na to, až opět začnu menstruovat. Po roce a půl jsem se začala vracet k Cyklické ženě a nasávala informace. To jsem však nevěděla, že v roli mámy to bude vypadat jinak, než jsem si celou dobu představovala.

Říkala jsem si, že nejhorší je kreativní fáze (premenstruační), takže musím hodně odpočívat a v této fázi si opravdu vyjít vstříc. Jaké bylo moje překvapení, když jsem po několika měsících pozorování zjistila, že absolutně nejhorší je fáze dynamická.

Jakto?

Měla bych být plná energie, akční, rozjetá a právě to byl kámen úrazu. V dynamické fázi mám v hlavě tisíc činností a nápadů a nejsem mateřská. Dělá mi problém se nechat vtáhnout do světa mé dcerky, chci akci, chci pracovat na tom, co mě baví a naplňuje, chci, aby za mnou byly výsledky. To však u nás moc nejde.

Přemýšlela jsem, jak z toho ven, a postupně se vracela k tomu, čemu rozumím nejvíc – tanci a osobnímu rozvoji. Zjistila jsem, že od porodu jsem si moc nezatančila, ačkoliv dříve jsem tančila i desítky hodin týdně.

Nikdy jsem nebyla typ pro výkonový tanec. Nebavilo mě se s někým srovnávat a předhánět se, kdo je lepší.

img_3630evicka_flirt

Bavilo mě tancem objevovat sama sebe a prostřednictvím tance odlupovat ženská tabu a omezení. Bavilo mě vidět, jak se na mých lekcích z šedých myšek postupně v průběhu kurzu stávají rozzářené krásné a sebevědomé ženy. Mou vášní bylo v nich to sebevědomí a ženskost objevit a probudit.

Začala jsem tedy tančit. Nejprve na dětské písničky, které měla ráda moje dcerka, později jsem si v kreativní a dynamické fázi cíleně nacházela prostor pro tanec na mou oblíbenou hudbu. Dnes už jsme to s dcerkou propojily a společně tančíme na hudbu, kterou má ráda ona i na tu, kterou mám ráda já. Neučíme se kroky, necháváme svá těla, aby nás vedla. To jde dětem daleko lépe než nám dospělým.

Při tanci mám možnost na sobě pozorovat, jaké signály mi tělo dává a jaké bloky ho brzdí. Tanec je skvělý pomocník i v práci s ženským cyklem a pomáhá mi snižovat počet emočních výbuchů, které mě v prvních dvou letech mateřství pravidelně měsíčně provázely, protože jsem jednoduše měla pocit, že už nemůžu. Dnes ho nemám. Vím totiž, jak na něj. Všímám si signálů a dávám tělu to, co potřebuje, ještě předtím, než dojde do bodu, kdy už není jiné cesty než dostat to ze sebe rychle a nejlépe agresivně.

Cítím se také mnohem víc jako žena. Já, která několik let žila a dýchala pro Flirt Dance a probouzení erotické osobnosti v ženách, jsem se tak necítila skoro tři roky. Já, která milovala upnuté šaty, podpatky a své rudé vlasy, jsem odhodila všechny ženské propriety a téměř tři roky se líčila jen, když jsem opravdu musela.

Kde že je tedy ta dračice a holka, kterou znalo mé okolí dřív?

prodanu

V roli mámy jsem neměla potřebu sytit Pannu nebo Čarodějku. Chtěla jsem pečovat a mít klid. Oscilovala jsem dlouho mezi Matkou a Babou. Tanec to však změnil. Pomalu probudil spící Pannu a Čarodějku a dal mi opět zažít ten pocit, že jsem Žena.

Dnes už k tomu nepotřebuji vysoké podpatky, dokonalé líčení, sexy šaty nebo publikum. Tančím pro sebe, pro své tělo, pro své čtyři ženy uvnitř. Tím pádem však i pro všechny své blízké, protože když jsem spokojená já, jsou daleko spokojenější i oni.

 

PS: Pokud se chcete přidat k REVOLUCI ŽENSKOSTI, zvu vás mezi ženy, které chtějí být samy sebou a cítit se opravdu žensky ve všech svých podobách:

www.konecnesebevedoma.cz
www.evajakesova.cz
 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje