Co má difuze a otrávené šípy společného s ženským a mužským fungováním?

Dana-Sofie Šlancarová a Erik Hutter, dana-sofie.cz a erikhutter.cz

Muž se cítí dobře, když podává dobré výkony.
Žena podává dobré výkony, když se dobře cítí.
MAITREYI PIONTEK

Ženy si někdy stěžují, že jim muži nerozumí, a muži si někdy stěžují na to, že je ženy nechápou. Ano, je to tak. Muži fungují úplně jinak než ženy a obráceně, a zřejmě je to takhle božský záměr:-)

Tenhle fakt odlišného fungování způsobuje jak vzájemnou přitažlivost mezi muži a ženami, tak vzájemnou odtažitost, spory a hádky.

Podívejme se proto na jeden princip, který lze popsat týmiž slovy s úplně opačným významem: Muž se cítí dobře, když podává dobré výkony. Žena podává dobré výkony, když se dobře cítí.

magic-744580_1280

Sofie to ze svého ženského pohledu popisuje následujícím příměrem: Víte, jak funguje difuze? Přesně takto funguje i ženská mysl. Představte si pro tento náš příklad ženskou mysl a ženské fungování jako jakousi mnohobarevnou plazmovou kouli. Když se žena dobře cítí, tahle koule je zářivá, barvy se v ní proměňují, vystřelují ven a dodávají příjemnou pestrobarev-nou energii svému okolí.

Někdy se ale stane, že se žena necítí dobře. Buď není dobře jejímu tělu nebo nastala nějaká situace, která ji vykolejila, vyvedla z míry nebo v ní vyvolala nějaké nepříjemné, negativní emoce. Tento stav si můžeme představit, jako by do této barevné koule vletěl šíp s otrávenou hlavicí, z níž se uvolňuje černá barva, která postupně kalí všechny ostatní barvy v kouli. Pokud to trvá dlouho – jak víme z chemie – celý původně mnohobarevný plazmatický roztok se přebarví na černou. A to, co žena začne vyzařovat do okolí je v lepším případě nic (protože si je vědoma toho, že by to bylo jen negativní), anebo to bude právě tato černá, nepříjemná nálada a energie.

To se může dít zejména v premenstruační fázi, což asi většina z vás velmi dobře zná z vlastní praxe.

Podstatné ale je, že pokud tento černý šíp odněkud přiletí, má tendenci ovlivnit všechny oblasti života ženy. Není to tak, že by se zapíchl do jedné části a tam visel a čekal, až si ho žena vyndá, vypadne sám nebo se rozpustí. Černá se osmoticky šíří a zamořuje všechny oblasti…

Proto má-li žena osobní problém s partnerem, pravděpodobně se to promítne i do jejích pracovních výsledků. Bude se jí míň chtít do práce, práce jí bude míň dávat smysl, černá zamoří i tuto oblast. Stejně tak problémy s partnerem ovlivní i její vztah k dětem. Dost možná bude protivnější nebo naopak se na ně víc upne. A pokud nastanou problémy v zaměstnání, bude mít tendenci si je přenášet do vztahu.

Žena se tedy potřebuje primárně cítit dobře, aby byla skvělá partnerka, máma i zaměstnankyně nebo podnikatelka. Pak je ve svém flow, barvy září a ona funguje. V opačném případě bude mít energetické i emoční výkyvy, věci se budou blokovat, kousat a vše pojede jen na půl nebo na čtvrt plynu.

Erik dodává mužský pohled: Kdybych měl navázat na Sofiin příměr s barevnou koulí, tak mužská mysl a mužské fungování vypadá jako krychle s mnoha oddělenými krabičkami:-) Takže když přiletí šíp, většinou se trefí jen do jedné krabičky, ta změní barvu, ale zbytek zůstává nedotčen. Je jasné, že pokud těch šípů zrovna přiletělo od celé armády lučištníků nebo pokud šípy už létají delší dobu (například dlouhodobá nespokojenost v zaměstnání), bude zasaženo více krabiček v sousedství a může to mít postupně větší vliv i na další oblasti života muže. Problémy v zaměstnání se mu pak můžou více promítnout i do partnerské oblasti a obráceně.

Globálně lze ale říci, že muži mnohem více oddělují jednotlivé problémy či témata a škatulkují do různých krabiček v hlavě. Více odlišují a nespojují tak snadno logicky nesouvisející věci jako ženy. Osmóza přes stěny krabiček nefunguje tak jednoduše.

samurai-824978_1280

A platí také, že tam, kde přichází nějaká výzva, bude muž oproti ženě často ve větší pohodě. Muž prostě vrozenou potřebu stát se vztyčeným štítem proti přesile. Ženu něco takového ani nenapadne, protože je od přírody většinou mnohem více pacifistická a harmonizující a tvořící společenství, ale pro muže jsou toto výzvy, které mu vlévají sílu do žil. Tam, kde je protivenství, boj, tlak a stres a neřešitelno, tam je muž většinou ve svém živlu. A svou pohodu těží z toho, že i navzdory těmto nepříjemnostem podává dobré výkony a má výsledky. Muž raději padne v boji, než by umřel v posteli – ale to pečující podstata ženy často nechápe;-)

Tyto principy jsme objevili i u sebe – stejně jako jsme objevili vzájemné nepochopení z nich plynoucí – a proto je chceme předat i vám. Protože jakmile si je zvědomíte, začnete je navzájem vidět a řada vašich dosavadních nedorozumění může zmizet jako mávnutím kouzelného proutku. Muži jsou jiní než ženy a ženy jsou jiné než muži a je to tak zcela v pořádku.

Žena se potřebuje dobře cítit – a pak bude spokojená a bude fungovat ve všech oblastech svého života. Muž potřebuje cítit výzvy a podávat výsledky – a pak bude spokojený a bude fungovat i v partnerství.

 

foto: pixabay.com

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje