text a foto © 2014 Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz / foto © Erik Hutter
Známe to všichni: I když ho/ji milujete, pořád je co řešit.
Každý z nás je totiž jiný. A i když se milujeme navzájem sebevíc, nastávají chvíle, kdy to mezi námi zajiskří. A z jedné malé jiskérky může být velmi rychle oheň na střeše nebo dokonce výbuch, zvlášť pokud jsme si už dlouho v sobě skladovali palné dříví, pepo a možná také zápalné lahve – anebo pokud je žena v premenstruační fázi. ;-)
Kdybychom ale byli oba stejní, brzo by nás to začalo nudit. Konflikty, neshody a spory mají v našem životě důležitou funkci. Jsou to totiž katalyzátory, které nás posunují vpřed – a to za jedné podmínky – že to chceme (se posouvat) a že si to nebereme osobně.
Mnoho lidí se konfliktů a sporů bojí, a proto do nich nejde. Jejich strach má svou příčinu už v dětství. Jít do sporu s rodičem znamenalo, že za a) nikdy nemůžeme vyhrát a že za b) přicházíme o jeho lásku. A přijít o lásku rodiče se v dětské mysli de facto rovná ohrožení života. Pokud mě můj rodič nemá rád, nezajistí mé životní potřeby, a jelikož já sám ještě nemám síly a dovednosti na to, abych si je zajistil, umřu. Tato přesvědčení jsou v nás zapsána přímo matkou přírodou, která chce, abychom přežili. Pokud si je však přetáhneme do dospělosti a do partnerských vztahů, můžou nám v nich způsobovat pěknou paseku.
Každý z nás je ale úplně jiný a je to tak v pořádku. Takže jsou v pořádku i konflikty mezi námi, protože vznikají zcela spontánně a logicky. Problém nastává tehdy, začne-li na jedné nebo druhé straně příliš dominovat ego nebo začne-li se hrát o moc či o energii. Protože – a tady si sáhněte do svědomí – kolik sporů vzniká jen proto, že vás naštval někdo jiný, něco vás vytočilo, vzalo vám pohodu a energii a vy se teď snažíte ji získat zpátky na svém partnerovi? Anebo už dávno víte, že nemáte pravdu, ale v žádném případě to nechcete přiznat a nechcete ustoupit?
To jsou situace, které nás stojí nesmírné množství energie a skutečně vážně narušují náš vztah, protože tehdy nám nejde o společnou věc, ale jen a jen o to zachovat si svou vlastní tvář.
Není jednoduché se podívat pravdě do očí a říct si: teď jsem v tomhle sporu jenom proto, že nechci prohrát a nechci vypadat jako blbec. Když se ale naučíte své ego jemně a elegantně odsunout do pozadí a získat nadhled nad celou situací, váš spor se stane win-win záležitostí, tedy výhrou pro oba. Nebude vás vyšťavovat, ale naopak nabíjet, a bude vás vždy oba posouvat.
Níže předkládám 10 pravidel, jak vyřešit konflikt ke vzájemné spokojenosti a nehynoucí lásce vás obou:
1) První a základní pravidlo: Ve sporu se soustřeďte na podstatu věci, na to, co chcete vyřešit. Neberte si konflikt osobně. Vy víte, že je to situace, která vás má posunout dál, a tak k ní také přistupujte – ne jako ke konci světa. Pro jeden konflikt slunce rozhodně nezhasne.
2) Svoje ego pošlete na chvíli k vodě, mohlo by vám překážet. Každý z nás někdy vypadá jako blbec – a většinou si toho všimne jen on sám. Druzí jsou natolik zaujatí sami sebou, že nás neřeší…
3) Respektujte názor partnera a uznejte ho jako právoplatný. Jedině tak dosáhnete toho, že i on uzná váš názor. Jednejte s ním jako rovný s rovným, nepovyšujte se ani neumenšujte.
4) Zároveň se ale naciťte do svého srdce a komunikujte to, co chcete vy, jasně a srozumitelně.
5) Nebojte se vyjádřit emoce, ale nezneužívejte je. Plačte, křičte, nadávejte, pusťte je ven, ať vás netíží, ale nemiřte jimi na svého partnera. Neobracejte tyto své jedové šípy proti němu.
6) Ověřte si u partnera, že jste mu rozuměli a že on rozuměl vám. Stalo se vám to tisíckrát – jeden něco říkal, ale druhý rozuměl něco jiného. I toto je dáno tím, že každý jsme jiný, máme jiné zkušenosti, s různými slovy se nám vybavují jiné asociace. Stejná věta bude vždy znamenat dvě různá pochopení. Ověřujte a prověřujte, že si rozumíte.
7) Zkuste nehledat kompromis, ale takové řešení, které by původně nenapadlo ani jednoho z vás, ale které přitom splňuje, ba překračuje požadavky a představy vás obou.
8) Buďte sami sebou. Nesnažte se partnerovi vyjít vstříc, když to tak necítíte. Bude to lež a klam, která má krátké nohy a brzo vás doběhne. Mluvte svou pravdu a stůjte si za ní. Důsledně a láskyplně.
9) Předposlední a nejzásadnější pravidlo: Jak říkává jeden můj skvělý kamarád matematik: „I když ti nevyjadřuji explicitně svou lásku a náklonnost, věz, že je při všem, co dělám, vytčená před závorku.“ Přistupujte tak i ke svému partnerovi – ať jde o jakýkoli spor a konflikt, na pozadí (nebo spíš na popředí;-) ať vždy běží vzájemná láska, a to i ve chvíli největší bitvy.
10) A úplně poslední pravidlo je: Po vyřešení konfliktu na něj zcela zapomeňte a neuchovávejte si ve své mysli a ve svém srdci ani ždibec zloby nebo jiného negativního pocitu ke svému partnerovi. Ukliďte po sobě stůl, ať je zase volný pro radost a projevy vzájemné lásky.
Objevte v knize Návod na ženy
ještě více tipů, jak žít v lásce a harmonii!
ŽIJTE (s) CYKLEM A V HARMONICKÉM PARTNERSTVÍ!
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:
Napište komentář