Lidé, proboha spěte!

Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz

Před nějakou dobou jsem pracovala s jednou ženou. Problém, s nímž za mnou přicházela, byl, že necítí fáze. Nebo jinak: ona tvrdila, že je nemá. Že není cyklická. Že se neproměňuje. Že je pořád stejná.

Baví vás život, nebo se cítíte unavené?

Jaká? Unavená. Podrážděná. Zahlcená. Vyčerpaná. Její pocity se pohybovaly na škále od střední a menší deprese po pouhé konstatování, že život nestojí za to. Že je těžký, vyčerpávající, úmorný a není v něm radost a krása. A sex s manželem? On by i chtěl, ale ona neměla sílu. A pokud na milování přece jen někdy přišlo, byla myšlenkami stejně jinde. U toho, co ještě nemá hotovo. Co je kde špatně. A co mezi ní a manželem nefunguje. Anebo se probudilo některé z dětí a bylo po sexu.

Chvíli jsme se bavily o její životosprávě. Na jídlo dbala, celé rodině vařila bio a zdravě, tam problém nebyl. Ale záhy se ukázal někde jinde. Ta žena se už několik let pořádně nevyspala. Tři děti, krátce za sebou, to bylo pořád kojení, zoubky, rýmička… Spánek v kuse delší než dvě hodiny byl naprostým luxusem.

Není divu, že její tělo jelo v modu „zombie“. Většinu reakcí už řídila jen podvědomá mysl, ta vědomá už nedokázala vnímat téměř nic, možná jen potřeby dětí.

Vysvětlily jsme si, že u ní zesílenou měrou a po celý měsíc platí, co píšeme v Návodu na ženy:

„Může se vám stát, že se potkáte se ženou, která tvrdí, že je v dynamické fázi, ale přitom tak vůbec nevypadá. Je nevýkonná, unavená a bez energie, zkrátka chcíplá. To se většinou děje proto, že neodpočívala v menstruační fázi, která dynamické fázi předchází a která je časem „dobíjení baterek“. Jestliže žena jede naplno i ve svých fázích útlumu, potřeby jejího těla ji doženou se zpožděním v dynamické fázi, a tak se všechny silné stránky této fáze, jako je výkonnost, rychlost a akčnost, mohou jako mávnutím kouzelného proutku zcela rozplynout. Taková žena je i nadále velmi nevyspalá, ustrašená a v nepohodě, nebude zvládat tlak a stres a bude působit dojmem, že je ve fázi premenstruační – a to nejen ve fázi dynamické, ale klidně celý měsíc.

Proto je tak důležité nechat ženy v menstruační fázi skutečně odpočívat, aby ve všech svých následujících fázích byly v pohodě. Pokud tedy někdy máte pocit, že vaše žena je „premenstruační“ i v dynamické fázi, nyní už víte, proč to tak je a co s tím můžete dělat.“

Dejte si šlofíka i přes den!

V jejím případě jsem ještě doplnila, že ona by ve svém stavu měla odpočívat ve všech fázích, kdykoli to na ni přijde. Stanovily jsme si několik možností:

 • Odchází večer děti uspávat, ale už se nebudí, aby ještě něco udělala v domácnosti nebo jinak.
 • Spí, když manžel hlídá děti, bez ohledu na to, jak velký je doma nepořádek, jaký je den v týdnu a jaká je denní doba.
 • Prospí velkou část času, když si děti vezme babička. (Bez ohledu na to, že to obě, tchyně i její matka, komentují slovy: „No já jsem si nikdy nic takového nemohla dovolit!“)
 • Naučí se tzv. „restart spánek“, což znamená, že si do sluchátek na cca 15 minut pustí théta zvuky, které harmonizují mozkové hemisféry a dokážou léčit i tělo (na YouTube je jich plno). Člověk neusne tvrdě, ale odpočine si tak, že doopravdy zrestartuje a může fungovat dál. Aplikovat vždy, kdy je potřeba a kdy je to možné.
 • Na noční spánek, bude-li prostor, nebo nebude-li moci usnout, si taky pustí nějakou nahrávku pro hluboký spánek. Klíčem je tělo uvádět na co nejdelší čas do co nejhlubšího spánku, aby se doopravdy začalo regenerovat. (Doporučila jsem jí taky dávku magnézia před spaním, doplněnou o kozlíkové neboli valeriánské kapky.)
 • Dopřeje si pohyb, a to intenzivní, i když krátký (stačí 10-20 minut), se zadýcháním, aby se tělo zbavilo škodlivin a taky se unavilo. Postávání u sporáku a pobíhání kolem dětí nestačí. Hodně dýchat!
 • Bude si dopřávat víc procházek v přírodě, a to někdy i bez dětí, pokud možno.
 • A hlavně to všechno vysvětlí manželovi – že tu nikdo nemůže být pro druhé, pokud nepečuje primárně sám o sebe. Pak je tu žena-zombie, která tak nějak přežívá vedle něj, ale nikoli žena, která naplno žije s ním a jejich dětmi, a koná v lásce, péči a radosti.

Připomněla jsem jí, co píšu v knize 7 návyků efektivní Cyklické ženy:

„Správná cyklická žena si dovoluje odpočívat. Dbá na to, aby dostatečně spala, protože ví, že když investuje do toho, aby znovu nabrala sílu, mnohonásobně se jí to vrátí v efektivitě a vnitřní pohodě v příštím měsíci. Správná cyklická žena ví, že její cyklus zahrnuje jak fázi aktivity, tak fázi odpočinku, stejně jako plný rok zahrnuje jak jaro a léto, tedy růst, bujení a rozkvět, tak podzim a zimu, tedy dobu vnitřního ponoru, stahování se do ústraní a do klidu a chvíle odpočinku, nicnedělání a nabírání síly pro další cyklus.

Odpočinek si MUSÍTE dovolit

Často také slýchávám námitku: „Ano, tyto myšlenky se mi velmi líbí, ale já sama si prostě tolik odpočinku nemůžu dovolit. Nedovoluje mi to moje náročné zaměstnání, moje děti, moje domácnost…“ Můj argument je jednoduchý – znovu apeluji na myšlenku: Jste platnější pro svého zaměstnavatele, své kolegy, své klienty, svého partnera, svou rodinu, když pracujete do úmoru, nespíte, neodpočíváte a pak jste permanentně ve stresu a v nepohodě – nebo když dopřejete svému tělu i své mysli to, co potřebuje, tedy i chvíle relaxu? Určitě jste si už všimly, že když jste unavené a ve stresu, snáz děláte chyby a všechno vám jde pomaleji.

Krokem k vyšší efektivitě tedy není pracovat víc, ale pracovat míň a víc odpočívat.“

Pak jsme se nějakou dobu neslyšely, asi půl roku. Když se mi znovu ozvala, na druhém konci telefonu byla úplně jiná žena. „Já už mám fáze,“ smála se. „Poznám je všechny. A odpočívám v každé z nich!“

A pak mi jmenovala, co všechno se zlepšilo:

 • Není tak unavená.
 • Zvládá toho mnohem víc a cítí se v pohodě.
 • Užívá si mnohem víc čas s dětmi.
 • Míň na ně křičí.
 • Děti jsou překvapivě míň nemocné. (Bodejť, když to předtím stahovaly z nemocné a přeunavené mámy a snažily se ji aspoň takto zastavit a ulevit…)
 • S mužem si zase začali oba užívat milování.
 • Začala chodit cvičit a je šťastná, že je po letech na mateřské zase aspoň chvíli mezi lidmi. její tělo to kvituje velmi s povděkem.
 • Cítí všechny fáze svého cyklu a začíná si je naplno užívat.
 • Je si vědomá sama sebe, svých potřeb, potřeb svého těla. Zatím je nedokáže respektovat všechny a hned, ale pracuje na tom a vidí výsledky.
 • Skvěle ji fungují „restart spánky“, které naučila i svého muže a děti se často taky přidají. (Na muže zafungoval výčet katastrof, na kterých se podle vědeckých výzkumů podílel spánkový deficit, včetně například výbuchu raketoplánu Challenger nebo černobylské elektrárny…)
 • V domácnosti je celkově víc klidu – a kupodivu i víc uklizeno. Odpočaté se jí uklízí rychleji a lépe!
 • Zase ji začíná bavit život. Vnímá modrou oblohu, slunce, zpěv ptáků a radost, kterou to vyvolává v jejím srdci.
 • Není tak ustrašená a míň se bojí o děti.
 • Je to zas o kus víc ona, sama sebou, v její ženské síle – a užitek z toho mají všichni kolem ní.

Lidé, spěte! Nic vám neuteče. Naopak. Budete si život mnohem víc užívat

A tak volám: Lidé, spěte! Nic vám neuteče. Naopak. Budete si život mnohem víc užívat, plněji ho prožívat, mít z něj víc, mít víc z druhých – a být tu víc i pro druhé a pro svět…

Lidé, spěte!

Chcete více inspirace? Přečtěte si Návod na ženy
a/nebo 7 návyků efektivní Cyklické ženy:

Vše pro šťastné partnerství: kniha Návod na ženykniha 7 návyků efektivní cyklické ženy

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje