Kateřina Marešová: Objevte kouzlo volné menstruace

 

Kateřina Marešová / foto © archiv Kateřiny Marešové

Dnes bych se s vámi ráda podělila o své zkušenosti s volnou menstruací. Povím vám, jak jsem se postupně během dvou let úplně zbavila vložek a co mi to přineslo. Dozvíte se, jak se zbavit menstruačních bolestí i zmírnit vaše krvácení. Také vám v sedmi jednoduchých krocích popíšu, jak můžete přejít na volnou menstruaci i vy!

 

Menstruace se musí přežít

Celý život jsem automaticky používala vložky. Tampóny mne neoslovily a ani kalíšek mě nelákal. Spokojila jsem se s tím, že si každý měsíc na pár dní strčím do kalhotek něco, co více či méně nasákne vše, co ze mě v té době odchází.

Než jsem měla děti, každou menstruaci provázely silné křeče břicha, které sice s prvním porodem odezněly, za to však po čtvrtém porodu nastoupilo opravdu silné krvácení.

V knize Ruedigera Dahlkeho Nemoc jako řeč ženské duše jsem se dočetla, že silným krvácením často trpí vícečetné matky, co se navíc angažují v milionech dalších oblastech. Sedělo to jako prdel na hrnec. A tak jsem ubrala. Zvolnila jsem tempo a minimalizovala veškeré činnosti, kterým jsem se věnovala. A menstruace se skutečně velmi záhy vrátila do snesitelné podoby.

První seznámení s volnou menstruací

První seznámení s volnou menstruací

A pak mi jednou kamarádka vyprávěla, jak jí svobodná menstruace pomohla s problematickou menstruací. Ač jsem v té době žádnými bolestmi či problémy s menstruací netrpěla, ten pojem se mnou silně zarezonoval.

Při volné, svobodné nebo také bezvložkové menstruaci jde o to, že se naučíte vnímat, kdy z vás krev odchází a můžete ten okamžik vědomě ovlivnit, takže ve finále se během menstruace obejdete bez jakýchkoli hygienických pomůcek.

Ta myšlenka mne velmi oslovila a zapadala do mého postupně se zvyšujícího vnímání vlastního těla. Aniž bych plánovala zbavit se vložek, začala jsem si během menstruace všímat, kdy ze mne krev odchází. Postupně jsem se naučila poznat i tu chvíli těsně předtím, než se krev uvolní. Když to bylo možné, odešla jsem v takovou chvíli na toaletu a krev ze mě sama vytekla.

Postupně jsem k tomu začala přidávat i práci pánevního dna a ve chvíli, kdy jsem cítila potřebu krev vyprázdnit, jsem jej zaktivovala cvikem, který učím v online kurzu Maminka ve formě, a krev jakoby zadržela uvnitř, než se dostanu k nejbližší toaletě nebo přidřepnu „na kytičce“.

A stala se pro mne zajímavá věc, moje krvácení začalo postupně slábnout a já si uvědomila, že např. pátý den už vložku vůbec nepotřebuju, a tak jsem si ji nevzala. Další měsíc jsem ji odložila už čtvrtý den menstruace. A takto jsem postupovala pomalu dál.

Postupně jsem si troufla vložku odložit i třetí den krvácení, druhý, první a nakonec i první noc! Byla jsem fascinovaná: já, která dříve musela vložku měnit i během noci, protože bych jinak „protekla“. A najednou když jsem ležela, krev ve mně zůstávala nebo jsem se jednou během noci vzbudila a šla ji uvolnit na záchod.

 

Menstruace se dá i užít!

A jak to tedy vypadá dnes? To už jako nikdy po vložce nesáhnu? A opravdu se mi daří stoprocentně vyprazdňovat krev, kdy chci a kam chci? Tak to rozhodně ne, ale to vlastně vůbec nevadí a nebrání mi to užívat si darů, které volná menstruace přináší.

Moje menstruace dnes vypadá tak, že první dva dny a první noc krvácím silně. Od třetího dne už jen velmi jemně, pokud se mi tedy daří udržet se v tomto období v klidu. Pokud ne, silné krvácení pokračuje i dál.

Maximálně se tedy snažím první dva až tři dny minimalizovat veškeré činnosti a interakce s okolním světem a být co nejvíc doma nebo jít jen na malou procházku do přírody.

Ale samozřejmě vždy to možné není, a tak když potřebuju jet někam nebo dělat něco, kdy nemám jistotu, že mohu do 2-5 minut vyhledat toaletu, tak si tu vložku beru a odkládám ji zas hned, jak je to možné.

Stejně tak ne vždy se mi podaří udržet v sobě veškerou krev, než přijdu na záchod, a občas nějaká kapka ukápne dřív. V knize Bolestivé měsíčky, sbohem doporučuje autorka dávat si do kalhotek papírový kapesník nebo kus toaletního papíru. Já dávám přednost tomu mít jen kalhotky a v případě potřeby si je prostě vyměnit.

Letošní horké léto mne navíc inspirovalo k tomu, že jsem kalhotky odložila úplně, a to i v době menstruace, a případné kapky krve na stehnech jsem otřela toaletním papírem nebo není nic jednoduššího, než skočit na 30s do sprchy. I se čtyřmi malými dětmi v domácnosti :-)

A proč to vlastně celé dělám a co mi volná menstruace přináší? Jak už sám název vypovídá, dává mi obrovskou volnost a svobodu. Stejně tak mi přináší radost a dává mi pocit ohromné vnitřní síly. Mnohem víc vnímám svoje tělo a své propojení s přírodou a podstatou. Cítím se sama sebou, lehká a volná.

Volná menstruace vám pomůže zmírnit sílu krvácení a odstranit menstruační bolesti. A také nás jemně vede k tomu, abychom naplňovaly potřeby menstruační fáze, kterými jsou klid a stažení se z okolního světa do našeho vnitřního. A pokud se nám podaří vytvořit si pro to prostor, objevíme uvnitř sebe poklady, o kterých se nám ani nesnilo…

 

Návod, jak se můžete zbavit vložek i vy

A jak a kde tedy začít s volnou menstruací? Hlavním pravidlem je netlačit na sebe, dopřát si čas, nechtít hned všechno najednou a radovat se z každého, byť sebemenšího pokroku.

Není potřeba hned první měsíc zahodit veškeré menstruační pomůcky. Také není potřeba propadat panice, když se vám to jeden měsíc nepovede a zrovna vám vyjde na období menstruace největší frmol v měsíci. Nevadí, můžete to zkusit příště. Další možnost je hned příští měsíc :-)

 

Zde je jednoduchý návod, jak postupovat při volném přechodu na volnou menstruaci:

1. Omezte veškeré činnosti a povinnosti: Začněte tím, že si zkusíte před příští menstruací maximálně proškrtat svůj diář a necháte tam opravdu jen věci, přes které nejede vlak. Pokud se vám nepodaří omezit denní pracovní povinnosti, nechte si alespoň volné večery. Pokud jste doma s dětmi, jděte si lehnout po obědě s nimi a večer hned po pohádce :-)

2. Vyšetřený čas věnujte sama sobě: Vždycky když to půjde, se na chvíli zastavte a soustřeďte se jen sama na sebe a na své tělo. Nemyslete na to, co musíte ještě dnes udělat. Vnímejte, co se děje ve vašem těle. Ze začátku dost možná neucítíte nic, ale postupně to přijde.

3. Vnímejte, kdy krev opouští vaše tělo: Ve chvílích, kdy jste pohroužená sama do sebe, si zkuste všimnout, v jaký moment se z vás uvolní krev. Pokud používáte tampóny či kalíšek, zkuste je na chvíli odložit a případně nahradit bavlněnou vložkou nebo zmiňovaným kapesníčkem.

4. Vnímejte, kdy krev potřebuje vaše tělo opustit: Postupem času se naučíte rozeznat i chvíli těsně předtím, než se krev z vašeho těla uvolní. Všímejte si, jak se během této chvíle cítíte. Já to vnímám velmi podobně jako nutkání čůrat, jen ten pocit plnosti a jemného tlaku cítím víc vzadu, až za močovým měchýřem.

5. Zkuste v sobě krev na chvíli zadržet: Stejně jako jste schopná v sobě zadržet moč, můžete se naučit v sobě na chvíli podržet i krev. Princip je opět podobný: aktivovat svaly dna pánevního a vtáhnout je jakoby dovnitř a nahoru. Pokud s tím nemáte žádnou zkušenost, pomůže vám cvičení hormonální jógy nebo pilates.

6. Uvolněte krev v klidu na toaletě: Když už jste schopná vnímat, kdy potřebujete krev uvolnit, jděte na nejbližší záchod. Tam můžete krev uvolnit buď aktivně, kdy trochu zatlačíte jako u porodu a krev ze sebe aktivně vytlačíte. Nebo se zkusíte naopak maximálně uvolnit a s každým nádechem vědomě povolujete pánevní dno a krev necháte odejít. Anebo z vás krev odchází jakoby sama od sebe spolu s močí.

7. Udělejte krok do neznáma :-) Pokud se vám bude dařit všechno předešlé, budete samy na sobě pozorovat, jak vaše krvácení postupně slábne. Až se budete cítit a až se vám k tomu podaří vytvořit vhodné podmínky, udělejte ten krok do neznáma a odložte vložku.

Nemusíte hned první den nejsilnějšího krvácení, začněte pěkně odzadu. Noste pro větší klid v té době tmavší oblečení. A když náhodou ukápne kapka jinam, než byste chtěly, nic si z toho nedělejte. Je to jen krev. Vaše vlastní krev! A ještě jednou: dopřejte si čas :-)

S láskou, Katka


Kateřina Chica Marešová

Kateřina Marešová

„Jsem cyklická lektorka, nadšená tanečnice a hlavně šťastná máma 4 malých dětí. Cykličnost do mého života vnáší radost, klid, svobodu a důvěru, že všechno se děje tak, jak má. Díky cykličnosti se učím být laskavější sama k sobě i ke svému okolí, a jsem schopná lépe směřovat a využívat svou aktuální energii.

Miluju objevování hlubin ženské duše, pohyb, tanec, práci s tělem a hraní, a tak i moje kurzy jsou hodně prožitkové, praktické a hravé: tančíme, zpíváme, tvoříme, hýčkáme všechny smysly, smějeme se i pláčeme, a sdílíme své příběhy.

Skrze projekt Rozkvétající žena šířím cykličnost mezi dospívající dívky ve školách, v rodinným centrech či v rámci zájmových kroužků, a snažím se je naučit rozumět svému tělu a jeho proměnlivým potřebám, zamilovat si svou menstruaci a využívat darů a schopností, které ženě přináší její cyklická podstata.

S nadšením také sdílím své zkušenosti se svobodnou menstruací, kterou už čtyři roky praktikuji, a díky které se během menstruace cítím volná, lehká, silná a ve spojení sama se sebou i s přírodou!“

Katka je rovněž od roku 2018 certifikovaná lektorka Cyklické ženy® a od roku 2019 certifikovaná Měsíční matka (Moon Mother®), vycvičená Mirandou Gray, a specializuje se rovněž na výuku cykličnosti na školách. Pokud máte zájem ji pozvat i do své školy, určitě se jí ozvěte, kontakt najdete na stránkách katerinamaresova.com, kde se dozvíte více i o kurzech, které Kačka nabízí.

 
Více se o Katce dozvíte katerinamaresova.com.

článek byl převzat z blogu Katky Marešové

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

0 Komentářů

  • Michaela

    Odpověď Odpovědět Středa - 8. června, 2022

    Volnou menstruaci praktikuji už skoro 4 roky a překvapilo mě, jak snadné to bylo. Prostě jsem se rozhodla a šlo to. Vydržím bez problémů i přes noc. Samozřejmě když jsem v klidu, je to snazší. Musím ale říct, že od bolesti mi volná menstruace nepomohla. To až práce s fyzioterapeutkou a naslouchání svému tělu – tedy klid v době menstruace. Horší ale je, že v době, kdy jsem začala s volnou menstruací, jsem začala také špinit a to asi už týden před začátkem samotné menstruace a tento problém se za ty 4 roky nezlepšil. Máte s tím někdo zkušenost? Přemýšlím o návratu ke kalíšku, abych zjistila, zda to bude mít na špinění vliv, ale nechce se mi.

Napište komentář

* Povinné údaje