Objevte svůj ostrov pokladů

text © 2016 Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz & Erik Hutter, erikhutter.cz

Objevte i vy svůj ostrov pokladů

Jedno businessové přísloví říká, že cokoli děláte, vždy vás bude polovina lidí milovat a druhá polovina nenávidět. Stejně tak platí, že na jakoukoli cestu se vydáváte, vždy na ní potkáte lidi, kteří vás od ní budou zrazovat, a jiné lidi, kteří vás budou podporovat.

Nepříjemné je, pokud tito lidé jsou vaši blízcí, jako vaši rodiče nebo partner či partnerka. To jsou lidé, se kterými chceme být zadobře, a chcete-li se vydat za svým snem, může to být pro ně ohrožující. Rodiče se bojí, že sejdete na scestí (třeba když nechcete dostudovat školu nebo dáváte výpověď ve výhodném zaměstnání a jdete do nejistoty podnikání), životní partner a děti se bojí hmotného nedostatku, který vaše rozhodnutí může přinést. Jejich obavy můžou být částečně oprávněné, a proto stojí za to jim v rozumné míře věnovat pozornost, ale zároveň je třeba se nenechat od svých záměrů odradit.

Stejně tak můžete mít kolem sebe lidi, kteří už podobnou cestou prošli, a své kritické poznámky nemyslí jako odrazování, ale spíše jako rady zkušenějšího na cestu – i když se to navenek může jevit jinak. I těm je dobré naslouchat – nicméně jako vždy: všechny rady okolí přefiltrujte přes síto svého vlastního interního kompasu.

Naslouchejte druhým, ale řiďte se
jen svým vlastním kompasem.

Jenom vy víte, jaká je vaše konkrétní situace a co pro vás platí nebo neplatí. Můžete třeba chtít podnikat v nějaké oblasti na internetu a mluvíte s kamarádem, který má sice úspěšné podnikání, ale neumí málem napsat ani e-mail. Určitě vám pomůžou jeho obecné rady, jak si podnikání založit, rozhodně se však na něj nemůžete spoléhat, pokud vám bude dávat specifické rady, jak byste se měli pohybovat v online světě. Je to, jako kdyby vám skvělý horolezec, který ale v životě neviděl vodu, radil, jak se správně plave kraul…

Ostrov pokladu-naseptavaci

Podobné rady dávají často v dobré víře rodiče – ano, mají mnoho zkušeností, ale jsou většinou o generaci zpět. A dnešní svět se vyvíjí opravdu rychle.

Jedním z důvodů, proč vás lidé budou od vašeho rozhodnutí vyrazit za svou vášní odrazovat, je fakt, že by se také rádi na tuhle cestu vydali – ale oni sami se bojí. Na jednu stranu totiž rovněž uvnitř sebe cítí jasné volání, že mají třeba praštit s povoláním, ve kterém už několik let jen trpí, ale na druhou stranu se strašně bojí změny. A tak budou odrazovat i vás – nejde však o nic jiného než o projev jejich vlastních obav a pochybností.

A když dokážete vytrvat a ukážete jim, že to jde, dost možná se za nějaký čas inspirují a přidají se také. Jednoho dne přijde okamžik, kdy i oni se odváží vydat za svou vášní.

Pokud ale máte uvnitř sebe jasno a jisto, ať přijdou z vašeho okolí námitky jakékoli, nebudete mít problém se s nimi vyrovnat a využít je jako skvělou konstruktivní kritiku.

Nezapomínejte totiž na další pravidlo fungování tohoto světa: Jakákoli kritika a pochybnosti, které k vám přicházejí z vnějšího světa, jsou jen odrazem vašich vnitřních pochybností. Čím více budete váhat, tím více vás bude okolí odrazovat. Jak se do lesa volá, tak se z něj ozývá.

* * *

Jak to pokračuje? To se dočtete v e-knize Objevte svůj ostrov pokladů: aneb 11 kroků, jak najít a žít svou vášeň.

Tuto knihu jsme v rámci našeho projektu Cesty vášně, abychom i vás podpořili na cestě za vaší vášní!

 

Co vy na to? Stačí kliknout:

123 START!

 

ostrov pokladu

 

ŽIJTE (s) CYKLEM A BUĎTE SAMI SEBOU!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Vědomý svět s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje