4 tipy a triky pro podzimní a premenstruační únavu

text © 2013 Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz / foto © pixabay.com

bench-560435_640

Napadlo vás někdy, že premenstruační fáze je velmi úzce spojena s podzimem? Že je to doba sklizně toho, co jsme za předchozí dobu zaseli a pěstovali (v dynamické a v ovulační fázi) – ale zároveň také doba toho, kdy se začínáme chystat – na zimní spánek? Kdy začínáme shazovat listy? Spouštět svou mízu do kořenů?

Vy, které jste četly knihu Mirandy Gray Rudý měsíc, to pravděpodobně víte, ale možná nevíte, že díky tomu, že je premenstruační fáze propojená s podzimem, že se mohou právě v tomto ročním období zhoršovat její příznaky. Začíná ubývat slunečního světla a nám i nám i dobré nálady, která nás dokáže jindy velmi dobře chránit před projevy premenstruačního syndromu v podobě přecitlivělosti, plačtivosti, zvýšené kritičnosti ke svému okolí i k sobě samé apod.

Často za zhoršení projevů může také to, žeignorujeme potřebu svého těla a přírody zpomalit a snažíme se v zaměstnání i doma vše držet na stejném tempu jako na jaře nebo v létě. Zvýšený stres je také jedním ze zásadních faktorů vedoucích k PMS.

Proto bych vám chtěla nabídnout 4 tipy a triky na to, jak se s podzimní a premenstruační únavou vypořádat:

1. Dovolte si odpočívat.

Částečně za to mohou hormony, částečně náš životní shon a spěch a popírání naší ženské podstaty, částečně naše nevyřešené problémy, které začnou v této fázi vylézat na povrch z podvědomí a dožadovat se naší pozornosti. To vše má za následek, že s postupující premenstruační fází cítíme výkyvy energie.

Potlačovat je kávou nebo jinými druhy stimulantů většinou nevede k dobrým výsledkům, alespoň z dlouhodobého hlediska. Mnohem lepší je dopřát tělu sluchu a vědomě začít zpomalovat ve chvíli, kdy je to třeba. Může to znamenat, že si dopřejete půl hodinku spánku ráno navíc nebo dvacet minut po obědě, máte-li tu možnost, nebo třeba odvoláte jednu aktivitu z nabitého odpoledne a večer si dopřejete půl hodinu v teplé vaně s příjemnou uvolňující vůní.

Může to znamenat, že si řeknete, že danou věc už ten den nedokončíte a nebudete za to cítit vinu, ale naopak se pochválíte, jak dokážete respektovat potřeby své fáze a svého těla – protože jako cyklické ženy už dobře víte, že se vám to vrátí a vyplatí!

Může to znamenat, že si jenom uvědomíte, že přišla premenstruační doba a že energetický útlum je v tuto chvíli přirozený a nebudete se snažit ho nějak překonávat, ale prostě ho přijmete.

2. Dejte sluchu zprávám z vašeho podvědomí.

Kdybychom to dokázali vidět na nějakém grafu, asi bychom se divili, kolik energie nám berou nevyřešené, zasuté věci, spory, problémy. Na určité úrovni našeho vědomí tyto záležitosti pořád jedou jako nevypnuté aplikace a sosají tak vzácné zdroje naší energie.

Došlo mi to naprosto jasně, když mi jeden můj chytrý a zkušený kamarád ukázal, jak se na iPhonu dají vypnout aplikace, které jsem používala. Najednou mi telefon vydržel o polovinu času déle!

Premenstruační fáze nám nabízí jedinečnou možnost nahlídnout do našeho podvědomí a vytáhnout tyto neřešené záležitosti na povrch. Nebojte se toho. Vytáhněte je ven a vypněte je. Buď tím, že je vyřešíte – nebo tím, že se s nimi jednou provždy rozloučíte, protože už je dávno řešit nepotřebujete. A možná vám to bude trvat ne jednu premenstruační fázi, ale ještě tu další a ještě tu další – ale věřte mi, i takto postupně stojí za to tyhle nevyřešené věci tahat ven a řešit je. Jednoho dne – a můžete to být velmi brzozjistíte, jak je vám i v PM fázi lehko na duši – a to je kýžený stav.

fall-1072821_640

3. Tvořte rukama.

Po tisíce let byla naše práce spojena s prací rukou a s pohybem celého těla. Dnešní doba to výrazně změnila. Sedíme většinu doby na židlích a hýbeme maximálně prsty po klávesnici. A naše tělo trpí a trpí tím i náš mozek a dává nám chybné signály v podobě pocitů úzkosti, deprese, vnitřního tlaku apod.

Probouzíme se v teplých přehrátých panelákových bytech a jediná práce, kterou po ránu můžeme dělat (pokud nám tedy večer předtím neřádilo v bytě stádo slonů v podobě našich dětí;-), je ohřát si v rychlovarné konvici vodu na čaj – k čemuž je třeba jedno zmáčknutí… A přitom naše těla byla zvyklá a naše hlavy naprogramované na to vstát, zatopit, dojít pro vodu ke vzdálenému zdroji, dát ji vařit, dlouho čekat, než se uvaří…

Neříkám, že bychom se k tomu měli vracet. Ale říkám, že pro naši duševní pohodu (nejen) v menstruační fázi je dobré fyzicky pracovat, tvořit, dělat něco hmatatelného rukama a celým tělem. Výrazně to zabírá na všechny naše blbé nálady.

Já si při těchto příležitostech často vybavuju jednu scénu z románu Sekyra, kde Ludvík Vaculík píše, jak se se stavy deprese a frustrace vyrovnávala jeho maminka, prostá venkovská žena: Vzala motyku a šla okopávať zemáky.

Zkusme pár dní nestrkat nádobí do myčky a vědomě si užívat ten skvělý pocit, jak se nám hora špíny pod našima vlastníma rukama mění v čistoskvoucí nádobí, kuchyňskou linku a dřez. Zkusme si vzít papír a pastelky a jeden večer si malovat s dětmi. Využijme zvýšené kreativity této fáze a pusťme se třeba do změny našich vchodových dveří, aby k nám jimi podle feng shui proudila ta správná energie hojnosti a lásky a štěstí.

4. Dělejte to, co vás baví a naplňuje.

Pocity frustrace a kritičnosti v tomto období pomáhá zahánět také to, pokud si dovolíte dělat, co vás baví a naplňuje – a to jak v zaměstnání, tak ve volném čase. Já si například v tomto období víc čtu (to, co mne baví) – a v práci víc píšu (moje blogové články většinou vznikají právě v této kreativní, premenstruační fázi – včetně tohoto;-). Víc chodím běhat (dokud mám sílu) nebo se jen procházet (když mi zrovna dojde).

Víc si dopřávám sladkých jídel (čokoládu nevyjímaje). Víc si dopřávám tvořivých aktivit spojených s malováním nebo ruční výrobou něčeho hezkého a milého. A naučila jsem se dopřávat sluchu i nečekaným impulsům: i přes svou silnou únavu sednout na motorku a odjet se dobít na pláž k moři, přestože jízda na motorce balijským provozem pro někoho, kdo na ní sedí potřetí v životě, se rovná jasnému ohrožení života;-) (víc o tom píšu ve svém Balijském deníku Cyklické ženy). Zajít si něco koupit, i když zrovna mám pocit, že na to nemám peníze nebo že bot a kabelek mám opravdu dost. Nechat na půl dne práci prací a vyrazit do lesa, kde mi najednou přijdou nečekané nápady, které později vytěžím mnohem víc, než co bych dokázala při sezení v kanceláři. A tak dále.


No a pokud jste na našich stránkách noví a o cykličnosti zatím tolik nevíte, zde jsou linky na některé základní cyklické knihy a pomůcky:

Kniha Mirandy Gray Cyklická žena, která to všechno začala a kde najdete detailní popis všech 4 fází a ještě detailnější popisy všech dní.

Abyste si sama mohla pozorovat svůj cyklus, protože každá žena ho má trochu jiný, k tomu existuje Cyklická mapa – a do ní si píšete každý večer cca 5 minut, jaká jste ten den byla a díky tomu brzy víte, co v jaké fázi dělat a co nedělat.

Aby se vám váš cyklus připomínal každý den, existují 4 magnety na ledničku: jeden je pro ženy, druhý je pro muže, třetí pro děti a čtvrtý do zaměstnání nebo pro byznys:-) A máme je navíc i v různých jazycích!

No a pro muže, ale nejen pro ně, je tu i kniha Návod na ženy.

Pro vaše dcery je tu pak zmiňovaná Malá velká cyklická dívka Sára.

A ještě vám můžu vřele doporučit i Moji rudou knížku Lenky Blažejové a Poselství pro ženskou duši také od Mirandy Gray.


 

ŽIJTE (s) CYKLEM A UŽÍVEJTE SI I PODZIM:-)!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje